Menu
Úvod  › 

Co se vám snaží říct vaše nohy?

Dostáváte křeče do nohou, na nehtech se vám objevily vroubky, nebo vám nehty zežloutly. Máte neustálý pocit studených nohou. Zjistěte, co se vám tím snaží vaše nohy naznačit.

1. Křeče v nohou

Co to znamená: Náhlé bodnutí, či křeč v noze, je v podstatě kontrakcí svalu. Obvykle je spouští akutní okolnosti, jako je například cvičení nebo dehydratace. Pokud ale křeče do nohou dostáváte často, ve vašem jídelníčku nejspíš chybí vápník, draslík, nebo hořčík. Ohroženější jsou těhotné ženy ve třetím trimestru, kdy je cirkulace v nohou nedostatečná.

Co s tím: Zkuste flexovat chodidlo a masírovat si bolestivou oblast. K uvolnění svalu může také pomoci masáž ledem nebo alkoholem. K tomu, abyste křečím předešli, protáhněte si nohy předtím, než jdete spát. Potom vypijte sklenici teplého mléka, abyste zvýšili přísun vápníku.

2. Nohy (či prsty na nohou) bez chloupků

Co to znamená: Nedostatečné krevní zásobení (obvykle způsobené cévním onemocněním) může způsobit, že chloupky z nohou zmizí. Když srdce ztratí schopnost přečerpat dostatečné množství krve do končetin (například v důsledku arteriosklerózy), snaží se tělo zachovat především jejich funkčnost a "zbavuje" se zbytných součástí, jako je například ochlupení. Pokud je příčinou vypadání ochlupení skutečně nedostatečné krevní zásobení nohou, je také velmi obtížné nahmatat v nohou puls (obvykle se to zkouší na vnitřním kotníku). Když člověk stojí, nohy mohou najednou zčervenat nebo ztmavnou, zatímco když je vyzvedne do výšky, najednou zblednou.

Co s tím: Je nutné okamžitě navštívit lékaře a konzultovat s ním své potíže. Pokud je na vině kardiovaskulární onemocnění, je potřeba okamžitě zahájit léčbu.

3. Vroubky na nehtech u nohou

Pokud se vám na nehtech na nohou objevily podivné dolíky, které vypadají jako obtisk miniaturní lžičky, na vině je nejspíš anémie. Prohlubně na nehtech jsou způsobené nedostatkem hemoglobinu, který transportuje kyslík. Obvykle se k tomu přidává ještě neobvyklá bledost pokožky prsů na nohou a nehtových lůžek. Spouštěčem anémie může být například vnitřní krvácení (jako je například prasklý vřed), ale i silná menstruace. Dalším poznávacím znamením anémie je velká únava, dechová nedostatečnost, malátnost a bolest hlavy.

Co s tím: Pro vyloučení nebo potvrzení anémie je nutné absolvovat rozbor krve. V případě potvrzení je prvním krokem zvýšení přísunu železa a vitamínu C, který urychluje jeho absorpci.

4. Nehojící se bolák na spodní části nohy.

Co to znamená: Obvykle jde o hlavní symptom cukrovky. Zvýšená hladina krevního cukru vede k poškození nervu na noze - to se může projevit malou oděrkou, rankou, nebo podrážděním, kterého si často člověk ani nevšimne. Jenže bolák se sám od sebe nezahojí a pokud se neléčí může vést k infekci, která v krajních případech končí i amputací končetiny. Mezi další varovné symptomy cukrovky patří setrvalá žízeň, časté močení, vzrůstající únava, rozostřené vidění a neobvykle velký hlad.

Co s tím: Pokud vidíte, že se bolák nezvykle dlouho nehojí, je nutné navštívit lékaře a svěřit se mu se svým podezřením. Diabetici musí dodržovat přísnou dietu a každé tři měsíce podstoupit lékařskou prohlídku.

5. Studené nohy

Co to znamená: Zejména ženy si často stěžují na pocit studených nohou. Věčně studené nohy nemusí být příznakem žádného zdravotního problému, ale stejně tak mohou být důsledkem poruchy štítné žlázy. Ženy mají o něco nižší tělesnou teplotu než muži, takže mohou mít pocit chladu, i když je netrápí žádný zdravotní problém. U žen starších čtyřiceti let jsou studené nohy často zapříčiněny sníženou funkcí štítné žlázy. Dalším možným důvodem je nedostatečné krevní zásobení.

Co s tím: Nejprve se snažte vyloučit podchlazení, používejte hlavně přírodní materiály oblečení, ponožek a bot. Pokud nepříjemný pocit studených nohou i nadále přetrvává, případně se k němu přidávají i další zdravotní obtíže, neodkládejte návštěvu lékaře.

6. Ztluštělé, žluté, nevzhledné nehty na nohou

Co to znamená: Je pravděpodobné, že pod povrchem nehtu probíhá plísňová infekce. Ta je sice obvykle bezbolestná, nicméně dokáže přetrvávat roky. Kromě toho, že její projevy skutečně nejsou hezké na pohled, postupem času se může rozšířit i na další nehty u nohou. Napadené nehty mohou také páchnout a tmavnout. Ohroženější jsou lidé s diabetem, poruchami cirkulace krve a imunity.

Co s tím: Navštivte dermatologa, který vám předepíše antimykotika, která obvykle na tento typ problémů dobře zavírají.

7. Náhlé prodloužení palce u nohy

Co to znamená: Pokud váš palec u nohy zničehonic jakoby viditelně povyroste, příčinou je pravděpodobně dna. Jde o formu artritidy, která je poměrně rozšířená a nepostihuje pouze seniory. Je způsobená příliš velkým množstvím kyseliny močové, která vytváří jehlicovité krystaly. Ty se tvoří při nižších teplotách a ideálním místem z tohoto pohledu je například právě váš palec u nohy. Dna je obvykle doprovázena oteklou a zarudlou a bolestivou pokožkou - tyto oblasti najdete zejména na kolenou, loktech a Achilových šlachách.

Co s tím: Navštivte lékaře a ten určí pravou příčinu vašich obtíží a doporučí vám vhodnou léčbu. Sami s tímto problémem nezmůžete nic.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 chyb, které zhoršují vaši bolest
6 zlozvyků, které vám kradou spánek
10 důvodů, proč byste měli začít běhat
Nejšpinavější věci ve vašem bytě