Menu
Úvod  › 

Špína a násilí: Nejotřesnější letiště na světe

Špína, neexistující lavičky, vulgární úředníci, bombové útoky. Co všechno vám může znepříjemnit cestování? Přijměte pozvání na exkurzi po nejotřesnějších letištích světa.

I když se podle nejnovějšího výzkumu na první příčce hitparády nejhorších letišť na světě umístilo londýnské letiště, dlouhodobě patří první místo v žebříčku otřesnosti jiným kandidátům. Odlišnost výsledků vyplývá z charakteru jednotlivých průzkumů. Ankety členů Priority Pass se mohli zúčastnit pouze cestující, kteří v posledních dvanácti měsících letěli alespoň sedmnáctkrát, žebříček je proto sestaven z letišť, které využívají "běžní" cestující. Nejsou v nich příliš zohledněna například africká letiště, která využívá minimum cestujících pravidelně. Oproti tomu průzkumu mezi čtenáři magazínu Foreign Policy se mohl zúčastnit jakýkoli cestující a v anketě se proto objevily i skutečné perličky. Pojďte se seznámit s pěticí nejotřesnějších letišť, jaká se dají, podle cestovatelů, na zeměkouli vůbec najít:

Léopold Sédar Senghor

Kde: Dakar, Senegal

Proč je tak špatné: Nemáte si kde sednout, na letišti se dá pouze stát. Nečekejte ale, že si například sednete na zem, všichni, kdo postávají nebo posedávají na jednom místě, vzbuzují podezření ochranky, která vám rychle vysvětlí, že se máte posunout o kus dál. Odbavovací fronty se mohou přitom bez problémů protáhnout na tři hodiny. Celou dobu vás přitom otravují prodavači podezřele levných, ale zaručeně pravých, značkových věcí a samozvaní nosiči zavazadel, kteří vám vnucují své služby. Cestujícím tak zbývá jen naděje, že nové letiště, které má být otevřeno roku 2010 bude mít lepší úroveň a alespoň v něm budou lavičky.

Mezinárodní letiště Indira Gandhi

Kde: New Delhi, Indie

Proč je tak špatné: Kvůli všudypřítomnému nepřekonatelnému chaosu. Až budete kličkovat se zavazadly k odbavení, budete muset čelit náporu agresivních žebráků. Jestliže se vám nedejbůh začne chtít na toaletu, připravte se duševně na přetékající špinavé záchody, kde budete muset ještě zaplatit za použití toaletního papíru, nebo se opláchnout hadicí.

Mezinárodní letiště v Bagdádu

Kde: Bagdád, Irák

Proč je tak špatné: Protože se nachází na válečném území. I když samotný terminál letiště není až tak špatně vybavený, cesta z něj do centra Bagdádu je nechvalně známá jako silnice smrti. Bombové útoky, únosy a přepadení patří ke zdejšímu koloritu.

Charles de Gaulle

Kde: Paříž, Francie

Proč je tak špatné: Je neuvěřitelné, jak tak velké město může mít tak mizerné letiště. Návštěvníci Paříže zcela jistě očekávají víc než špinavé terminály, nepříjemný personál, zmatené uspořádání a předražené jídlo. Letiště učinilo pokus zmodernizovat terminál, ale roku 2004 se futuristická konstrukce terminálu 2E zřítila a zabila čtyři osoby. Nehledě na to, že novější část terminálů je velmi obtížná na zorientování.

Heathrow

Kde: Londýn, Velká Británie

Proč je tak špatné: Jde o nepřehledné bludiště eskalátorů, autobusů a dlouhých front. Kromě nepřehlednosti tady panuje všeobecný zmatek a procento ztracených zavazadel je skutečně alarmující. Letiště je také proslavené velkým počtem zpožděných letů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Ušetřete na jídle na cestách
10 poznávacích znamení baťůžkářů
Nejhorší letiště na světě? Lodýnské Heathrow!