Menu
Úvod  › 

5 věcí, které by měl vědět každý běžec

Běžecká sezóna je v plném proudu. Lidé běháním hubnou, zvyšují si kondici, formují si postavu, či relaxují. Následujících pět věcí vám běhání ulehčí.

1. Běhání je i o psychice

To, jestli vám to běhá dobře nebo špatně, je do značné míry ovlivněno tím, v jakém psychickém rozpoložení se momentálně nacházíte. Pokud se necítíte psychicky dobře, můžete se rozloučit s tím, že byste při běhu podali uspokojivý výkon. Snažte se při běhu vytěsnit všechny negativní myšlenky, starosti a soustředit se pouze na svůj zlepšující se výkon. Někomu v tomto ohledu vyhovuje běhání ve skupině, na druhou stranu si řada běžců stěžuje, že společnost dalších běžců odvádí jejich pozornost od vlastního výkonu. Najděte si tedy vlastní způsob běhu, který vám umožní soustředit se plně na vaší techniku i zlepšující se výkon.

2. Oblečte se do červené

Možná vás to nikdy ani nenapadlo, ale váš výkon při běhu ovlivňuje i to, co máte právě na sobě. Věděli jste například, že červená barva běžcům mimořádně prospívá? Dokázal to výzkum z roku 2004, který na olympijských hrách v Athénách zjistil, že běžci oblečení v červené barvě dosahují významně lepších výkonů. Další mimořádně důležitou součástí vašeho běžeckého vybavení by měly být správné ponožky. Odborníci upozorňují na to, že běžci mívají často problémy s nohama, kterým se dá předejít právě správně zvolenými ponožkami. Vavyrujte se levných bavlněných ponožek, které mohou vést k vzniku puchýřů a bolestivému odírání nohou. Raději investujte do speciálních běžeckých ponožek, které jsou bezešvé a dokonale odvádí pot. Správná ponožka by měla také do jisté míry tlumit nárazy chodidla při běhu.

3. Běhejte odpočatí

Je důležité, abyste běhali odpočatí, nepřemáhali námahu, ani nebyli ve stresu, protože to všechno se odráží na vašem běžeckém výkonu i technice. Stres a napětí totiž negativně ovlivňuje i techniku vašeho běhu. Při běhu byste se proto měli snažit mít uvolněné ruce, aby se napětí nepřenášelo do oblasti krku a ramen. Jakmile pocítíte, že jsou vaše ruce v napětí a ztuhlé, na několik sekund se zastavte a "vyklepte" je. Velmi častou chybou běžců je i tenze v oblasti hlavy a tím i krku. Snažte se soustředit na to, abyste při běhu měli uvolněné i mimické svaly na obličeji.

4. Zapomeňte na alkohol

Máte pocit, že sklenička alkoholu před nebo po běžeckém tréninku vás nemůže nijak ohrozit? Omyl. Alkohol vede k dehydrataci, čímž výrazně snižuje váš výkon. Navíc alkohol mate váš vnitřní termoregulační systém, takže se mnohem víc potíte, protože tělo nezvládá účinně regulovat svou teplotu. Po alkoholu budete mnohem víc unaveni a náchylní ke vzniku zranění při sportovním výkonu.

5. Běhání nestačí

Je samozřejmě skvělé, pokud si najdete čas běhat čtyřikrát či pětkrát týdně. Nicméně běhání nestačí a měli byste do svého programu zařadit i jiné druhy pohybu a cvičení. Tím následně zlepšíte i svůj běžecký výkon. Například v kombinaci s posilováním snížíte riziko zranění při běhu, získáte větší sílu i výdrž. Ideální je zařadit do svého pohybového plánu i cvičení zaměřené na zvýšení ohebnosti vašeho těla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 důvodů, proč byste měli začít běhat
Největší chyby, které děláte při běhání
Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!
Nový trend: Běh naboso
Rychlá chůze je stejně účinná jako běh