Menu
Úvod  › 

Největší sportovní podvody historie

Inženýři místo mentálně postižených, oslepený boxer, žokej, který si v mlze zkrátil dostih, nebo žena nadopovaná mužskými hormony. Zveme vás na prohlídku největších sportovních skandálů.

Mentálně postižení inženýři

V roce 2000 na paralympiádě v Syndey došlo ke skandálnímu odhalení, když se jeden z novinářů dostal za oponu a stal se členem paralympijského týmu. Zjistil, a pozdější vyšetřování to potvrdilo, že Španělé se tak úpěnlivě snažili získat co nejvíc medailí, že zfalšovali dvě třetiny testů mentálně postižených. Z dvanáctičlenného týmu byli mentálně postižení pouze dva muži, zbylých deset mělo vysokoškolský diplom. Medaile musel španělský tým samozřejmě vrátit.

Oslepený boxer

Když v roce 1964 nastoupil Muhammad Ali proti boxeru Sonny Listonu, téměř nikdo mu nedával šanci. Liston si byl příliš jistý svou výhrou, podcenil přípravu a první tři kola měl naprosto jasně navrch. Ve čtvrtém, osudovém, kole byl však Muhammad Ali oslepen neznámou látkou. Je možné, že se Alimu dostal do očí nešťastnou náhodou prostředek aplikovaný na tržnou ránu Listona, ale očití svědci přísahali, že látka pocházela z Listonových rukavic. Ali byl na část kola oslepen, ale i přesto se mu podařilo celý zápas vyhrát. Zda se Liston skutečně pokusil svého soupeře oslepit, nebylo nikdy spolehlivě prokázáno.

Dostihy v mlhze

Když žokej Sylvester Carmouche stanul v roce 1990 s outsiderem Landing Officerem na startu závodu v Lousianě, rozhodně nikdo nepředpokládal, že by se mohli jakkoli dobře umístit. Jenže v den závodu byla neproniknutelná mlha a Carmouche brzy ztratil soupeře z dohledu. Neobtěžoval se celou délkou závodu a k cíli dojel zkratkou. Pak počkal, až budou soupeři na dohled a vynořil se před nimi z mlhy. Kdyby býval neatakoval traťový rekord, pravděpodobně by se na jeho podvod nikdy nepřišlo. Carmouche se po odhalení podvodu nemohl dalších osm let žádných dostihů zúčastnit.

Magický kord

V roce 1976 si na olympiádu v kanadském Montrealu přivezl ruský pětibojař Boris Oniščenko zlepšovák, který mu měl pomoci ke zlaté medaili. Na svém kordu měl namontované zařízení, které počítalo i zásahy, ke kterým vůbec nedošlo. S jeho pomocí zvítězil v souboji proti Britovi Jimu Foxovi. Tomu také připadlo zlato, které bylo týmu SSSR po odhalení podvodu odebráno.

Žena, nebo muž?

Tamara Presová byla starší ze dvou sester, které oslňovaly v padesátých letech svými sportovními výkony ve vrhu koulí a diskem. Tamara dokonce vyhrála pět zlatých olympijských medailí, jednu stříbrnou a byla držitelkou šestadvaceti světových rekordů. Doposud si však nikdo není jistý, zda byla Tamara skutečně ženou. Podle jedné z teorií šlo o hermafrodita, podle jiné byla sportovkyně nadopována obrovskými dávkami mužských hormonů. Skutečností však je, že se musela dvakrát denně holit, aby nebyly vidět vousy na jejím obličeji.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejlepších lyžařských středisek světa
Posilování versus kardio: Co si vybrat?
Test: Kolik toho víte o sportu a fitness?
5 největších náboženských skandálů
Test: Znáte Olympijské hry?