Menu
Úvod  ›   › 

Dietní chyby vytížených matek

Celý den běháte kolem dětí a domácnosti a jste ráda, že si v poklusu stihnete ukousnout z namazané housky. Přitom vám ale jdou kila stále nahoru a nedaří se vám získat takovou postavu, jakou byste chtěli. Představujeme vám dietní chyby vytížených matek.

Všechny matky to mají podobně. Máte potomky, kteří připomínají pytel blech a neposedí ani vteřinu. Starost o ně se snažíte skloubit s domácností a možná i prací. Večer padnete do postele a usínáte ve stejném okamžiku, kdy se dotknete polštáře. Nemáte energii ani na to, abyste se odlíčila, natož abyste šla cvičit. A s jídlem je to podobné.

Máte pocit, že zdravý jídelníček a vaše pracovní a časové vytížení se navzájem naprosto vylučují. Takže kila se na vás nenápadně nabalují a nemůžete je uřídit. Víte, jakých dietních chyb se nejčastěji dopouští vytížené matky?

1. Uzobávání a ochutnávání.

Není nic jednoduššího, než sáhnout do misky s dětskými sušenkami, když zrovna probíháte kolem. Nebo dojíst po dítěti zbylé kuřecí nugety, nebo zbytek přesnídávky. Jenže to, co vám připadá jako zanedbatelné sousto, dá v konečném výsledku odstrašující množství kalorií. Výživoví poradci spočetli, že v průměru se takto váš příjem zvýší o tisícovku kalorií denně. Dávejte si na to pozor a místo toho, abyste uzobávala a uždibovala, udělejte si plnohodnotné jídlo. Když už vaříte pro dítě, s několika drobnými úpravami si můžete pochutnat i vy. Zasytíte se a "nezaplácnete" se pouze prázdnými kaloriemi.

2. Jedete na polotovarech.

Celý dlouhý den hladovíte, protože nemáte čas se najíst a jakmile se dostanete k fast foodovému jídlu, jste schopná nacpat ho do sebe kila. Hranolky do trouby, instantní polévky hamburgery, koblihy.... Cokoli, co je rychle hotové a příprava nedá moc práce. Polotovary jsou spolehlivým zabijákem štíhlé linie. Pokud bojujete s nedostatkem času, vařte větší porce, které si následně zamrazíte. Rozhodně tak své postavě prospějete víc než levnými polotovary.

3. Podceňujete spánek.

Opakuje se to pořád dokola a je to tu zas. Nikdy nezhubnete, pokud nebudete spát. V důsledku nedostatku spánku budete podrážděná, nebudete mít energii na dodržování zdravého životního stylu a váš metabolismus nebude fungovat tak, jak by měl. Místo toho, abyste večer téměř v bezvědomí sledovala sto osmdesátou epizodu nekonečného seriálu, raději jděte do postele o hodinu dříve a dopřejte si kvalitní spánek. Vaše tělo vám poděkuje.

4. Jíte, když jste ve stresu.

Vaše dítě přineslo už třetí poznámku za tento týden, další potomek je nemocný a ještě se k vám chystá na návštěvu tchyně? Možná máte tendenci svůj stres zajídat a proto si otevřete rodinné balení zmrzliny nebo XXL čokoládu. Stresové přejídání je velkým problémem celé řady matek. Zkuste svůj stres uvolnit jinak než vysokokalorickým jídlem. Jděte místo toho na procházku, nebo si třeba jen deset minut zacvičte, aby se uvolnilo vaše vnitřní napětí a neměla jste tendenci dohánět to jídlem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Světem hýbe nebezpečná dieta: Pojídání slunce
5 největších chyb, kterých se dietáři dopouští na Facebooku
Co říkají chutě o vašem zdraví
Nenápadná jídla, která jsou nacpaná cukrem
5 největších mýtů o tom, proč nehubnete
Nejlepší tipy na hubnutí, když už vám není dvacet