Menu
Úvod  ›   › 

Světem hýbe nebezpečná dieta: Pojídání slunce

Chcete zhubnout? Posnídejte východ slunce, k obědu si dejte sluneční paprsky a zakousněte slunečním svitem. Svět ovládla nová dieta ? Bizarnější než všechny předchozí.

Pokud jste doposud věřili v sílu lidské inteligence, měli byste teď svůj postoj přehodnotit. Nejnovější dieta, která se stala hitem číslo jedna, totiž spočívá v čerpání energie nikoli z jídla, ale ze slunce. Její vyznavači sebevědomě tvrdí, že všechno, co se doposud tvrdilo o vyváženém složení jídelníčku a pravidelném stravování, je nesmysl, na který můžete s klidem zapomenout. Zavrhují také veškeré dietní potraviny, nebo koktejly a životní energii čerpají ze slunce.

Jestliže máte pocit, že něco takového není možné, vypravte se do Hong Kongu, protože právě odtud nejnovější dietní trend pochází. Filozofie sluneční diety je úplně jednoduchá: místo toho, abyste si dali klasické jídlo se díváte přímo do slunce. Její propagátoři tvrdí, že slunce vám vynahradí všechny živiny, které byste normálně získali z jídla a navíc zlepší váš spánek a zrak (ano, slyšíte dobře - zatímco všichni odborníci před díváním do slunce varují z důvodu možného poškození rohovky, slunečním dietářům slunce zrak zlepšuje). V podstatě se snaží svět kolem sebe přesvědčit, že jsou jakési lidské solární panely a energii, kterou načerpají ze slunce, dokáží přeměnit v tělesnou.

Jedna z propagátorek sluneční diety uvedla pro magazín Oriental Daily: "Čerpání energie ze slunce dokáže plnohodnotně nahradit jídlo. Někteří z těch, kteří sluneční dietu absolvovali, jedí po jejím dokončení mnohem méně a další nepotřebují jíst téměř vůbec."

Nicméně i přes nadšené komentáře propagátorů sluneční diety se o výživové speciality pokouší infarkt. Londýnská výživová specialistka Jo Travers patří k nejhlasitějším odpůrcům tohoto dietního trendu: "Lidé nemají schopnost fotosyntézy a nedokáží tedy přeměňovat sluneční světlo na energii. Samozřejmě je nesmysl domnívat se, že vám sluneční svit zajistí stejnou energii jako potraviny. Lidské tělo potřebuje proteiny, vitamíny a minerály, aby mohlo fungovat."

Sluneční dieta není ale jen stupidní, ale skutečně nebezpečná. Ačkoli si při ní lidé chrání kůži slunečníky (parky ve světě se skutečně plní skupinkami lidí s deštníky a slunečníky, kteří intenzivně zírají na nebe), dívání se přímo do slunce může poškodit jejich zrak a samozřejmě je tu i značné riziko rakoviny kůže - pokud už vynecháme nedostatek živin a z něho plynoucí zdravotní problémy. Doktorka Helen Webberley z Oxford Online Pharmacy k tomu podotýká: "Je skutečně tragikomické pozorovat skupinky žen, které si chrání kůži před spálením slunečníky, zatímco vystavují extrémně citlivou rohovku přímým slunečním paprskům a riskují tak nevratné poškození zraku."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 věcí, které se vám snaží říct vaše tlusté břicho
Největší mýty o metabolismu. Odhaleny!
Jak zhubnout, když už jíte zdravě
5 důvodů, proč byste neměli zkoušet bezlepkovou dietu
Co se děje s vaším tělem, když vynecháte jídlo