Menu
Úvod  › 

Barva očí novorozence: Kdy a jak se změní?

Barva očí, se kterou se vaše dítě narodilo, bude velmi pravděpodobně odlišná od té, kterou bude nosit po zbytek života. Kdy a jak se mění barva očí kojenců?

Je známou skutečností, že jen minimu dětí zůstane po zbytek života tak sytě tmavě modrá barva očí, se kterou se narodí. Barva očí novorozence se v průběhu času mění a k této změně většinou dojde mezi šesti a devíti měsíci. Poté by se barva očí měla ustálit, ale v některých případech se barva očí mění i po třech letech. Naprostá většina bělošských dětí má po narození temně modré oči, zatímco asijská a černošská novorozeňata se rodí s tmavě hnědýma očima.

Barva očí vašeho dítěte se velmi pravděpodobně změní, nicméně nejpravděpodobnější je, že bude jejich barva tmavnout spolu s tím, jak bude duhovka zadržovat více pigmentu. Nejméně pigmentu se nachází v modrých očích a to i v případě, že se na první pohled mohou jevit tmavší než zelené nebo světle hnědé oči.

Je sice pravda, že geny otce a matky jsou v případě barvy očí jejich potomky stěžejní, což však neznamená, že když máte oba dva zelené oči, váš potomek je bude mít také. Můžete být totiž nositelem genů pro modré nebo hnědé oči, které se mohou zúročit právě v případě vašeho dítěte. Nejčastějšími geny pro barvu očí jsou zelená, hnědá, modrá, šedá a světle hnědá a všechny jejich kombinace. Vaše dítě tak může mít zcela odlišnou barvu očí od očí svých rodičů.

Některé barvy očí jsou dominantnější než jiné. Například, pokud máte vy i vaše partnerka hnědé oči, je pravděpodobné, že vaše dítě bude mít oči také hnědé, protože tmavší barva je dominantnější. Zjednodušeně řečeno; hnědá vítězí nad zelenou a zelená vítězí nad modrou. Nicméně i z tohoto pravidla existují výjimky.

Výjimečně se mohou objevit i případy, kdy má dítě každé oko jiné barvy. Obvykle je příčinou úraz při porodu, nebo chybný pigmentový vývoj. Pokud se u vašeho dítěte objeví dvě barvy očí, vždy by jej měl vyšetřit lékař, protože může jít o symptom zdravotního problému.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cviky, které vám zlepší zrak
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
Test: Dokážete se postarat o mimino?
Jak vidí a slyší novorozenci
Televize škodí dětem víc než počítače