Menu
Úvod  › 

9 věcí, které vám zhorší alergii

Stres, plavání v bazénu, pivo k obědu, nebo praní na čtyřicet. Následujících devět věcí vám výrazně zhorší alergii. Budete překvapeni.

Jaro je tradičně obdobím, kdy alergici začínají trpět víc než obvykle. Poletující pyl a prach, spolu se zvýšeným pobytem venku, představuje pro alergiky zátěžové období. Jakoby to ještě nestačilo, alergii si můžete zhoršit dalšími věcmi, které vás nejspíš překvapí:

1. Stres v práci

Výzkum z roku 2008, provedený na Ohio State University College of Medicine, zjistil, že alergie se u nemocných výrazně zhoršuje, pokud se ocitnou v dlouhodobě stresující situaci a trpí úzkostí. Stresové hormony totiž stimulují produkci takzvaného IgE, krevního proteinu, který způsobuje alergické reakce. Jeho hladina výrazně stoupá v situacích, kdy jste ve stresu, nebo trpíte spánkovým deficitem.

2. Alkohol

Alkohol může zvýšit riziko rozvoje alergické rýmy o tři procenta. Podle nové dánské studie k tomu stačí, abyste zkonzumovali jeden alkoholický nápoj denně. Důvod je zcela jednoduchý: bakterie a kvasinky produkují histaminy, které zhoršují alergické symptomy, jako je ucpaný nos a svědící oči. Pokud trpíte alergií, konzumaci alkoholu se proto raději vyhněte.

3. Začnete brát léky pozdě

Léky, které blokují histaminy, účinkují nejlépe, pokud je začnete užívat ještě dřív, než jste vystaveni náporu alergenů. Začněte užívat léky nejlépe několik týdnů před tím, než vypukne pylová sezóna.

4. Perete prádlo na málo stupňů

Pokud trpíte kýcháním i v posteli, zkuste upravit teplotu, na kterou perete své prádlo. Studie prokázaly, že pokud perete oblečení na šedesát stupňů, zničíte tak sto procent všech roztočů a prachových částic. Zatímco pokud perete pouze na čtyřicet stupňů, zničí se jen sedm procent těchto dráždivých částic.

5. Dráždivé domácí květiny

Jen málokdo ví, že například orchideje, které jsou velmi oblíbenou domácí květinou, mohou způsobovat dráždění očí. Belgická studie zjistila, že víc než tři čtvrtiny alergiků má doma minimálně jednu rostlinu, která zhoršuje jejich chorobu. Vaší alergii může zhoršovat například fíkus, palmy, orchideje, nebo oblíbená juka.

6. Vynecháváte večer léky

Pokud vynecháváte večer své léky, koledujete si o zhoršení alergie. Pře noc se totiž léky dostanou do vašeho krevního oběhu a další den pak mohou působit hned od rána. Alergické symptomy, jako je kýchání, svědící oči a ucpaný nos jsou přitom nejhorší právě ráno.

7. Chodíte plavat do bazénu

Chlorovaná voda představuje pro alergiky skutečnou pohromu. Četné výzkumy dokázaly, že silně dráždí kůži, oči a dýchací systém. Nedávno provedená studie, zveřejněná v magazínu Pediatrics, zjistila, že ti dospívající, kteří strávili v chlorovaném bazénu víc než sto hodin, mají třikrát až sedmkrát větší riziko, že se u nich rozvine senná rýma.

8. Vaši kouřící přátelé

Cigaretový kouř, který obsahuje řadu toxických zplodin, představuje dráždivý faktor pro všechny, nicméně alergici jsou na něj mimořádně citliví. Japonská studie prokázala, že osmdesát procent studentů, kteří pochází z rodin, kde minimálně jeden člověk kouří, mají mnohem horší symptomy alergií než ostatní. Pokud se tedy potýkáte s alergií, noc v zakouřeném baru vám rozhodně neuleví.

9. Sprchujete se jen dopoledne

Jestliže preferujete ranní sprchu, měli byste začít uvažovat i o tom, kam do svého programu začleníte sprchu odpolední. Spousta pylových a prachových částic totiž ulpívá na vašem těle, vlasech, oblečení, botách a dráždí vás po celý zbytek dne. Odpolední sprcha poté, co se vrátíte domů zvenčí, vám uleví a minimalizuje symptomy vaší alergie.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejnebezpečnější potraviny pro děti
Rýma u dětí: Je to nachlazení, nebo alergie?
Co se vám snaží říct vaše tělo: Signály, které nesmíte ignorovat
Test: Lidové názvy nemocí
Pro muže: Sedm signálů, že jste zdraví