Menu
Úvod  › 

Alergie u batolete: Co byste měli vědět

Výskyt alergií u dětí neustále stoupá a podle prognóz bude tento trend dál pokračovat. Proč tomu tak je, lze alergiím nějak předejít a co dělat, když už vaše dítě alergií trpí?

Dětští lékaři upozorňují na to, že stále více dětí trpí alergiemi už v batolecím nebo dokonce kojeneckém věku. Každý rodič, který se s alergií u dítěte někdy setkal, ví o co jde: v jednu chvíli si batole spokojeně hraje a v té další už kašle a lapá po dechu. Nevíte, co se děje a batole vám to samozřejmě nevysvětlí. Zvlášť pokud nemáte s alergií zkušenosti, snadno propadnete panice a nevíte, co dělat.

Jak poznáte alergii

Někdy je rozpoznání alergie u batolete jednoduché. Pokud například jeden z rodičů alergií trpí, je pravděpodobné, že dítě postihne podobný typ alergie. Rodiče s ní mají zkušenosti, znají příznaky a ví, co mohou očekávat. Jindy je však rozpoznání spouštěčů alergické reakce velmi obtížné a rodiče si nejsou jisti ani tím, zda se jedná o skutečnou alergii. Alergická reakce totiž může připomínat například lehké nachlazení. Podle evropské asociace dětských lékařů přitom patří alergie mezi nejčastější chronické onemocnění dětí.

To, jaká je alergická reakce u dítěte nezáleží jen na jejím spouštěči, ale také na osobnosti dítěte. V případě, že se u batolete vyskytne vážná alergická reakce, nebo se symptomy alergie objevují často, je žádoucí navštívit specialistu.

Pokud máte podezření, že váš potomek trpí alergií, začněte si vést deník. Zaznamenávejte si, kdy se reakce objevila, co dělalo dítě těsně předtím, než se reakce dostavila a za jak dlouho odezněla. Vaše poznámky pomohou vám i lékaři odhalit skutečného viníka a nasadit tak adekvátní léčbu. Znalost spouštěče alergie je prvním a nejdůležitějším krokem v její prevenci i léčbě.

Symptomy a léčba

Bohužel nepočítejte s tím, že pokud s dítětem navštívíte lékaře, stoprocentně odhalí příčinu alergie, předepíše vám lék a vaše problémy okamžitě zmizí. Stejně tak ne všechny alergické projevy návštěvu lékaře vyžadují. Například lehká vyrážka, která po několika hodinách zmizí, není nutně důvodem pro konzultaci s odborníkem. Pokud však dítě lapá po dechu nebo je apatické, je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

Velmi častým příznakem alergií je ucpání nosu. To je typické pro zejména pro sezónní pylové alergie. Podobnými symptomy se však projevuje i alergie na zvířecí srst nebo některé druhy vůní. Pokud má dítě ucpaný nos, ale tento problém se neobjevuje pravidelně, může se jednat o reakci na vnější podráždění (jako je například prach), ale nemusí se nutně jednat o alergii. Jestliže se však obtíže objevují vždy ve specifických situacích (například při kontaktu se zvířetem, nebo v období kvetení určité rostliny), jde velmi pravděpodobně o alergii. Dalším vodítkem ukazujícím na alergii může být svědění, zarudnutí, či výtok z očí, které často alergii doprovází.

Ideálním řešením alergických potíží je samozřejmě odstranění provokujícího podnětu z okolí dítěte. Nicméně zatímco kontakt s problematickými zvířaty není příliš těžké omezit, například eliminace pylů může být značně obtížná.

Zatímco některé děti ze sezónních alergií vyrostou, u ostatních se alergie může naopak s věkem zhoršit. Injekce proti alergiím mohou pomoci dětem, které trpí vážnou alergií a také slouží jako prevence proti případnému rozvinutí astmatu. Nicméně injekci proti alergii by dětí nemělo dostat před čtvrtým rokem věku.

Alergie na potraviny

Kašel a dušnost u batolete může být také symptomem alergie na potraviny. Typickým spouštěčem potravinové alergie jsou například ryby nebo burské oříšky. Tento typ alergie je však mnohem nebezpečnější než sezónní alergie a může vést dokonce i k anafylaktickému šoku a následnému úmrtí. Pokud vaše dítě lapá po dechu, nebo má obecně problémy s dýchání, je nutné jet okamžitě do nemocnice.

Dalšími příznaky alergie na jídlo může být průjem nebo zvracení. To se objevuje zejména po konzumaci kravského mléka a mléčných výrobků. Jedinou zaručenou léčbou potravinových alergií je vyčlenění problematické potraviny z dětského jídelníčku.

Alergické reakce mohou být také časným příznakem astmatu. Na rozdíl od alergií však astma může spustit stres nebo například změny okolních teplot.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Děti a zdraví