Menu
Úvod  › 

Babské rady na letní úrazy dětí

Odřená kolena, popálení od slunce, štípance od komárů, včel a jiného hmyzu. Léto je pro děti plné nástrah a nebezpečí. Jak jim ulevit v případě letní nehody.

Kousnutí od hmyzu, spálení od slunce, nebo odřená kolena a lokty jsou častými nepříjemnostmi spojené s létem, které postihují především děti. Nemusíte se však spokojit pouze s tím, že dítěti bolístku pofoukáte, představujeme vám jednoduché a možná lehce překvapivé babské rady, jak se s letními mini-úrazy vypořádat:

Štípance od komárů a dalšího hmyzu: Štípnutí od hmyzu svědí a nutí ke škrábání. Velmi rychlou a účinnou úlevu poskytne kaše, kterou uděláte z jedlé sody a vody, kterou nanesete na poštípanou pokožku. Kromě komářího štípnutí pomáhá tato pasta i v případě, kdy dítě dostane žihadlo od včely nebo vosy. Žihadlo z ranky nejprve vytáhněte (dejte přitom pozor, abyste zbylý obsah váčku nevymáčkli do ranky) a poté naneste na místo vpichu a do jeho okolí pastu z jedlé sody a vody. Když už nic jiného, minimálně vás to vyjde levněji než podobně zaměřené produkty z lékárny.

Spálení od slunce: Přehnali jste to s pobytem na slunci? Nemusíte nutně podniknout výpravu do lékárny, protože stejnou službu vám prokáže i několik levných potravin z vaší spíže. Ideální je například ovesná kaše, která je velmi účinná proti zánětům a infekcím. Pokud máte doma ovesnou kaši nebo ovesné vločky, stačí jich přidat jeden šálek do koupele a nepříjemné pálení se uklidní. Pomůže vám také obklad z octové vody, který aplikujete přímo na postiženou pokožku. Jestliže nemáte ocet ani ovesné vločky, přidejte do vlažné koupele jedlou sodu, která podrážděnou pokožku také zklidní. Neocenitelnou službu prokáže spálené pokožce vašeho dítěte obyčejný bílý jogurt, nebo tvaroh. Aplikujte jej na popálenou pokožku a nechte minimálně půlhodiny působit (můžete jej ale překrýt například čistou plenou a nechat jej působit přes noc). Vytáhne ze spálené pokožky horkost, zmírní pálení a urychlí její regeneraci.

Odřená kolena a lokty: Žádné léto se bez nich neobejde. Děti běhají venku jen v tričku a šortkách a jakýkoli pád má tudíž většinou rozsáhlejší následky než obvykle. Věděli jste ale, že k urychlení léčby těchto drobných poranění se velmi dlouho používal med? Když vaše dítě upadne a odře si koleno nebo loket, v první řadě ránu opláchněte a zbavte ji nečistot (pokud je to potřeba, použijte k omytí i mýdlo) a poté ránu potřete tenkou vrstvičkou medu. Kromě toho, že med urychlí hojení odřeniny, působí zároveň i jako prevence proti tvoření jizev.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!
Dívky versus chlapci: V čem jsou lepší?
Nejšpinavější místa, na která sahají vaše děti