Menu
Úvod  › 

Alkohol povzbuzuje imunitní systém

Hledáte důvod, proč si dát dneska skleničku? Můžete tvrdit, že to děláte pro své zdraví. A vědci vám to teď i potvrdí.

Je obecně známé, že alkohol působí jako ta nejlepší dezinfekce, ale co když máte chuť na pivo, nebo víno? Nový výzkum, jehož výsledky byly publikovány v magazínu Vaccine, tvrdí, že mírné popíjení alkoholu povzbudí váš imunitní systém.

Ačkoli byl výzkum proveden na opicích druhu makak, podle jeho autorů jsou výsledky platné i pro lidi, protože jejich imunitní systém je velmi podobný těmto živočichům. V rámci studie konzumovaly opice z první skupiny pravidelně malé množství alkoholu, zatímco makaci z druhé skupiny dostávaly jen oslazenou vodu. Poté byly všechny opice naočkovány proti neštovicím. K dalšímu očkování došlo po sedmi měsících. Mezitím se různila intenzita a frekvence, se kterou makaci alkohol konzumovali.

Vědci zjistili, že po prvním očkování reagovaly opice z obou skupin velmi podobně. Nicméně reakce na druhou vakcínu už byla diametrálně odlišná. Náruživí konzumenti alkoholu měli mnohem mírnější reakci na vakcínu než opice, které alkohol nepily vůbec. Skutečný šok však přišel u mírných a občasných konzumentů alkoholu, jejichž reakce na očkování byla zdaleka nejlepší. Zjistilo se totiž, že mírné popíjení alkoholu povzbuzuje imunitní systém.

Ačkoli autoři výzkumu zdůrazňují, že nemíní podporovat a omlouvat náruživou a pravidelnou konzumaci alkoholu, pokud si několikrát týdně dopřejete skleničku vína nebo piva, prospíváte svému zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Lidé, kteří na vysoké hodně pili, jsou šťastnější
6 signálů, že máte problémy s nárazovým pitím
8 důvodů, proč pít pivo
Umíte pařit? Dožijete se vyššího věku!
Chytré triky, jak se vyhnout kocovině
Silvestrovský test: Nejslavnější citáty o alkoholu