Menu
Úvod  › 

8 věcí, o kterých byste měla říct svému gynekologovi

Když vás sex bolí, nemůžete dosáhnout orgasmu, máte nepravidelnou menstruaci, nebo jste si dopřála nechráněné potěšení. I když se snažíte být co nejdřív pryč, o těchto věcech byste svému gynekologovi měla určitě říci.

Návštěvy gynekologie obvykle nejsou nijak oblíbenou kratochvílí, kterou byste chtěla trávit svůj volný čas. Pokud jste na tom podobně jako většina žen, odtrpíte si povinnou prevenci a snažíte se být co nejdřív pryč. Jenže o následujících věcech by měl váš gynekolog rozhodně vědět, jestliže se chcete v budoucnu vyhnout velkým problémům:

1. Kolik jste měla sexuálních partnerů.

I když je to poněkud ošemetná záležitost, počet mužů, se kterými jste skončila v posteli, by měl váš gynekolog znát. Nebojte se, že vás bude soudit, nebo vám kázat o tom, že jste nezodpovědná, nebo že váš životní styl je příliš nevázaný. Tato informace je pro něj důležitá z hlediska možného výskytu pohlavních chorob, které se mohou projevit až s několikaletým zpožděním, nebo probíhat zcela bez příznaků.

2. Pokud jste měla nechráněný sex.

Jestliže jste měla nechráněný sex - byť jen jednou, váš gynekolog by o tom měl vědět. Opět jde o testování na pohlavní choroby, které mohou probíhat bez příznaků. Například zákeřná chlamydiová infekce, nebo HPV mohou být v těle v neaktivním stavu celé roky, a přitom být obrovským ohrožením například pro vaši plodnost.

3. Když nemůžete dosáhnout orgasmu.

I když tento problém spadá spíše do oblasti sexuologie, můžete ho konzultovat i se svým gynekologem. Zná anatomii ženského těla a může vám pomoci odhalit problém. Anebo vám doporučí někoho z oboru.

4. Když krvácíte po sexu.

I kdyby se krvácení po sexu dostavovalo jen velmi příležitostně, rozhodně by to váš gynekolog měl vědět. Krvácení po sexu totiž může být příznakem infekce, nebo dokonce prvotní symptom ženské rakoviny. S návštěvou gynekologa proto neváhejte.

5. Vaše menstruace si dělá, co chce.

Pokud si nikdy nemůžete být nikdy jistá, kdy začnete menstruovat, protože krvácíte velmi nepravidelně a nepředvídatelně, je čas na konzultaci s gynekologem. Stejně tak byste se měla poradit v případě, že je vaše krvácení výrazně silnější, nebo naopak slabší než normálně.

6. Když vás sex bolí.

V tomto případě není stud na místě a měla byste svého gynekologa upozornit, že je pro vás sex spojen s bolestí. Může jít o důsledek některých drobných anatomických odchylek, jako je například zakloněná děloha a gynekolog vám může doporučit polohy, které jsou pro vás vhodné.

7. Když jste začala brát nové léky.

Pokud jste začala užívat nové léky, určitě na to svého gynekologa upozorněte. Některé léky mohou ovlivňovat například účinek antikoncepce. Nepodceňujte ani bylinné přípravky.

8. Když jste si všimla podivného zápachu.

Podivný a nepříjemný zápach je obvykle signálem probíhající infekce, nebo pH nerovnováhy, kterou gynekolog může relativně rychle a bez problémů odstranit. Občas se zápach objevuje u žen, které používají tampóny. Pokud ve vagíně uvízne kousek tampónu a rozkládá se, doprovází jej typicky nepříjemný zápach.

Přečtěte si také:
Co vám gynekolog neřekne a měla byste vědět
Témata, která musíte probrat se svým gynekologem
7 vedlejších účinků antikoncepce, o kterých vám nikdo neřekne
Hormonální antikoncepce zabíjí vaše libido
7 otázek, na které se stydíte zeptat svého gynekologa