Menu
Úvod  › 

Témata, která musíte probrat se svým gynekologem

Co je normální ve vaší anatomii, proč nemůžete dosáhnout orgasmu, bolest při sexu, kdy můžete ignorovat výtok? Následující témata musíte zkonzultovat se svým gynekologem.

Hovory o sexu a sexuálním zdraví nejsou ničím jednoduchým ani v soukromí, natož v lékařské ordinaci s vaším gynekologem. Na druhou stranu nikdo jiný vám nedokáže s těmito tématy poradit adekvátněji než váš lékař. V případě následujících témat byste rozhodně měla odhodit stud a se svým gynekologem je probrat:

Anatomie - co je normální?

Celá řada žen nemá základní znalosti o ženské anatomii a nemá ponětí, co je normální a co nikoli. Pokud si nejste jisti, zda je to či ono normální, neváhejte se na to zeptat svého gynekologa. Může jít o detail, kterým si nejste jista vy sama, nebo něco, na co vás upozorní váš partner. I drobné odchylky v anatomii mohou být zdrojem nejistoty a komplexu, který vám znemožní užívat si svůj sexuální život naplno. Nebojte se konzultovat je se svým gynekologem, který vám může nabídnout možnosti nápravy.

Orgasmus - proč nemůžete dosáhnout vaginálního orgasmu?

Podle gynekologů jde o jednu z nejběžnějších otázek pacientek. Jedním z hluboce zakořeněných předsudků je totiž přesvědčení, že většina žen dosahuje vaginálního orgasmu. Opak je však pravdou a vaginální orgasmus je v podstatě raritou. Mnohem víc žen dosahuje orgasmu pouze při dráždění klitorisu.

Početí a antikoncepce - kdy ji máte vysadit, když chcete otěhotnět?

Velmi častou otázkou kladenou gynekologům je to, kdy byste měla vysadit antikoncepci, pokud plánujete otěhotnět. Zeptejte se na názor svého lékaře. Někteří odborníci nedoporučují otěhotnět ihned po vysazení antikoncepce, protože tak podle některých studií stoupá riziko potratu. Stejně tak nezapomeňte konzultovat i neobvyklé důsledky užívání antikoncepce, jako je například přibírání na váze, bolesti hlavy, nebo ztráta libida.

Výtok - co je normální?

Vaginální výtok může být symptomem infekce, ale stejně tak se může jednat o zcela normální projev. Množství a vzhled výtoku se mění v průběhu menstruačního cyklu a je závislý na hormonech. Varovným signálem je vždy podráždění vagíny, nebo vnějších genitálií, podráždění po styku, pálení, svědění, nebo zápach. Ať už je kterýkoli z těchto symptomů doprovázen výtokem, či nikoli, obvykle se jedná o příznak infekce. Ten byste vždy měla konzultovat s gynekologem.

Bolest při sexu - co se dá dělat?

Sex by měl být příjemnou, nikoli bolestivou záležitostí. Pokud cítíte bolest v průběhu sexu, je to vždy důvod k návštěvě gynekologa. Snažte se vypozorovat, kdy a za jakých okolností (například v jakých polohách) se bolest objevuje, kdy se zhoršuje, abyste mohla svůj problém gynekologovi adekvátně popsat. Bolest při sexu však není možné za žádných okolností ignorovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Velikost vagíny: Moc malá, nebo velká?
Většina žen orgasmus nikdy nezažije
Co vám gynekolog neřekne a měla byste vědět
Test: Jaké je vaše vagina IQ?
Proč vás sex bolí? Možné příčiny a léčba