Menu
Úvod  › 

7 vedlejších účinků antikoncepce, o kterých vám nikdo neřekne

Hormonální antikoncepce má velkou spoustu výhod, ale někdy vám to může se zdravotním stavem pořádně zavařit. Víte, jaké nepříjemnosti od ní můžete čekat?

Jistě, sex s ní je velmi pohodlný a nemusíte se obávat nechtěného otěhotnění. Na druhou stranu může být hormonální antikoncepce původcem mnoha zdravotních komplikací a problémů, které vám znepříjemní život. Tady je sedm nejčastějších:

Nevolnost

Je to sice nepříjemné, ale nevolnost způsobená užíváním hormonální antikoncepce obvykle zmizí v horizontu několika měsíců. Pokud na nevolnost trpíte, snažte se užívat antikoncepci během jídla, což by mělo vaše potíže alespoň částečně zmírnit. Jestliže ke zmírnění obtíží nedojde ani po několika měsících, měla byste se svým lékařem konzultovat změnu antikoncepční metody.

Krvácení uprostřed cyklu

Jde o jeden z nejprotivnějších vedlejších účinků, které se u hormonální antikoncepce mohou objevit. Ženy, které jím trpí, rozčiluje především kvůli své nepředvídatelnosti. Nemusí se nutně jednat přímo o krvácení, objevit se může i ve formě špinění. Částečně mu můžete předejít tím, že budete užívat pilulky každý den ve stejnou hodinu.

Pokles libida

U některých žen mohou pilulky způsobit pokles hormonů, které odpovídají za libido. Bohužel tomuto efektu není možné předejít, proto pokud budete tento vedlejší účinek na sobě pozorovat, začněte uvažovat o jiné antikoncepční metodě.

Výkyvy nálad

Pokud začnete užívat hormonální antikoncepci, můžete si povšimnout, že se u vás objeví nezvladatelné výkyvy nálad. V extrémních případech se může objevit dokonce i deprese. Vždy jde o varovné příznaky, které byste nikdy neměla podceňovat.

Bolesti hlavy, napětí v prsech, závratě

Tyto vedlejší příznaky se objevují zejména v začátcích užívání antikoncepce a obvykle časem vymizí. Pokud by však u vás přetrvávaly delší dobu, je nutné informovat o nich vašeho gynekologa.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co vám gynekolog neřekne a měla byste vědět
Překvapivé důvody, proč ženy nehubnou
Antikoncepce na tlusté ženy nezabírá
Likvidátor sexu? Antikoncepční pilulka!
Postinor: Účinná a bezpečná antikoncepce?