Menu
Úvod  › 

Co vám gynekolog neřekne a měla byste vědět

Jste si jistá, že o antikoncepci, početí, sexu a dalších intimních záležitostech víte všechno, co byste měla? Tady je devět věcí, které by vám měl váš gynekolog říct, ale nejspíš to neudělal.

1. Antikoncepční pilulky mohou snížit vaši chuť na sex

Pokud máte pocit, že od té doby, co užíváte antikoncepci, nestojí váš sexuální život za nic, možná to není jen pocit. I když vám výrobci budou tvrdit na příbalových letáčcích opak, gynekologové se shodují, že antikoncepční pilulky mají na libido řady žen skutečně negativní dopad.

Neplatí to přitom jen pro klasické uživatelsky antikoncepce ale i pro ženy procházející menopauzou, které užívají hormonální léčbu pro lepší kontrolu symptomů menopauzy. Pokud na sobě pozorujete snížení libida v důsledku užívání hormonální antikoncepce, poraďte se se svým gynekologem o změně ochrany. Někdy stačí předepsat i jiný preparát.

2. Migréna může zvýšit vaší chuť na sex a orgasmus zase umí zmenšit bolest hlavy i menstruační obtíže

Když vás bolí hlava je sex možná tou poslední věcí, na kterou myslíte. Nicméně studie ukazují, že přibližně dvacet čtyři hodin před nástupem záchvatu migrény se zvyšuje vaše chuť na sex. Odborníci se zatím nemohou shodnout, proč tomu tak je. Podle některých je to pravděpodobně způsobeno náhlým vzestupem hladiny serotoninu, který souvisí i s chutí na sex.

Navíc nedávné výzkumy dokázali, že přibližně u dvaceti procent žen dojde k zastavení záchvatu migrény po prožití orgasmu. Orgasmus navíc dokáže tlumit bolest obecně a má pozitivní vliv i na nepříjemné menstruační křeče.

3. Vyhýbání se sexu zvyšuje jeho bolestivost

Mnoho žen věcí, že pokud se budou vyhýbat sexu a dopřejí své vagíně jakýsi odpočinek, jde zároveň i o prevenci bolestivého sexu. Jenže podle odborníků je pravdou pravý opak. Zjednodušeně se dá použít pravidlo, že pokud něco nepoužíváte, odnaučíte se s tím zacházet. A to platí i v případě vašich pohlavních orgánů. Pokud přestanete souložit, návrat k sexuálnímu životu pro vás bude o to náročnější.

Současně však gynekologové varují, že bolest při sexu rozhodně není normální. Často se objevuje, pokud vás partner nedokáže dostatečně vzrušit, ale může být i příznakem choroby a většinou jde o důsledek hormonální poruchy. Zkuste při sexu používat lubrikační gely, které mohou bolestivost při sexu výrazně omezit.

4. Při sexu během menstruace můžete snadno chytnout infekci

Při sexu během menstruace sice jen velmi nepravděpodobně otěhotníte, ale zato hrozí poměrně velké riziko infekce. Změny v kyselém/zásaditém prostředí ve vagíně v průběhu menstruace hrají do karet množení bakterií, které také mnohem snáze pronikají do ženského pohlavního ústrojí. Za normálních okolností je prostředí vagíny kyselé a zabíjí většinu bakterií, ale při menstruaci se prostředí vagíny mění na zásadité, které bakteriím mnohem víc vyhovuje.

5. Bavlněné spodní prádlo a neparfémovaná kosmetika jsou nejlepší prevencí zánětu vagíny

I když vám může připadat, že jde jen o babské povídačky, tato strategie má něco do sebe. Zánět vagíny je vlastně důsledkem jejího podráždění a způsobuje výtok, pálení či svědění. Prevencí může být omezení používání parfémovaných mýdel, intimních deodorantů a dalších vonných produktů v okolí vagíny. Stejně tak se vám vyplatí nošení bavlněného spodního prádla, které vaše pohlaví nebude dráždit tolik jako krajky, silon a další "umělé" materiály.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Dny ženy