Menu
Úvod  ›   › 

8 věcí, které zhorší vaše porodní bolestí

Porodní bolesti mají pověst těch nejhorších v životě a žádná ženy si nepřeje, aby byly ještě větší. Následující věci vaše porodní bolesti citelně zhorší. Pamatujte na to!

1. Ležení na zádech.

Při lehu na zádech tlačí celá váha dítěte do vaší páteře, děloha se hůře prokrvuje a hlavně se tak zříkáte gravitace, která by vám při kontrakcích pomohla. Pokud je to možné (samozřejmě při určitých zdravotních komplikacích, nebo v některých stádiích porodu, je leh na zádech nutný), vyhněte se porodu v této poloze. Některým ženám vyhovuje víc poloha vkleče, na čtyřech, či v dřepu.

2. Strach.

Se strachem je spojeno napětí a tím se dostává vaše tělo do ztuhlé křeče, je napjaté, nemůžete dýchat zhluboka a bolest, kterou cítíte, je mnohem větší. Je samozřejmě těžké ovládnout svůj strach v tak vypjaté situaci, ale pomůže vám, pokud půjdete na předporodní přípravu a navštívíte svou porodnici ještě před porodem, abyste věděla, co vás čeká a nezvyšovala svůj strach obavami z neznámého prostředí a situace. Požádejte svého partnera, či kamarádku, aby vás na porodní sál doprovodili, pokud máte pocit, že vás přítomnost blízkého člověka uklidní.

3. Stresující prostředí.

Tento faktor opět souvisí s tím, že jdete provést tak intimní věc, jako je porod, do neznámého prostředí. Bojíte se například, jestli vás nemůže někdo procházející vidět v choulostivé situaci, jestli svým křikem nebudete někoho rušit a podobně. Nebojte se při předporodní návštěvě porodnice zeptat na všechno, co vás zajímá a klidně se svěřit i se svými obavami. Uklidní vás to a během dne D už nebudete mít pocit, že vstupujete do cizího, nepřátelského území.

4. Nepoužíváte techniky proti bolesti.

Pokud máte strach z bolesti a víte o sobě, že bolestivé podněty velmi špatně zvládáte, naučte se (ať už sama, nebo pod vedením lektorky) dechová cvičení, která vám pomohou ulevit od bolesti. Stále oblíbenější je i technika vizualizace, která uklidní vaši psychiku a porod potom vnímáte jako méně bolestivý. Zvážit můžete i aromaterapii.

5. Dítě v opačné poloze.

Pokud je dítě v děloze otočené svou páteří směrem k vaší páteři, porod bývá obvykle těžší a bolestivější. Existuje celá řada cvičení, která by měla pomoci v otočení dítěte správným směrem. Vyzkoušejte je.

6. Dehydratace.

Pokud dodržujete pitný režim a jste dehydrovaná, děloha nemůže správně pracovat, kontrakce jsou méně produktivní a trpíte zbytečnou bolestí. Uvědomte si, že dostatek tekutin je základním předpokladem, aby tělo mohlo správně fungovat a v případě porodu to platí několikanásobně. Je samozřejmé, že při porodu do sebe nemůžete nalévat litry tekutin, ale o to důležitější je soustředit se na správný pitný režim před porodem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod a bolest