Menu
Úvod  › 

8 typů matek, které se nejčasteji vyskytují na Facebooku

Zahlcovačka, konzultantka, stěžovatelka, supermatka, či filozofka. Představujeme vám osm typů matek, na které nejčastěji narazíte na Facebooku.

Matka zahlcovačka

Její zlatíčko si poprvé samo podrželo lahvičku s pitím, snědlo první lžičku pevné potravy, nebo se vykakalo na koberec? Tak rychle vyfotit a šup s tím na internet. Cokoli se v životě jejího dítěte uděje, okamžitě zdokumentuje a má, pro všechny ostatní, nepochopitelnou touhu zveřejnit to. Naprostá většina jejích známých na sociálních sítí je z ní zoufalá a buď si její příspěvky blokuje, nebo si jí rovnou vyřadí z přátel. Kadence jejích nestravitelných příspěvků se totiž podobá výkonnému kulometu.

Matka konzultantka

U tohoto typu matky je zcela zřejmé, že se pobyt na mateřské dovolené razantně podepsal na jejích společenských kontaktech (pokud tedy ještě před mateřskou nějaké byly). Sociální sítě využívá především ke konzultování všech možných problémů a záležitostí, které mateřství přináší. Poznáte ji podle dotazů typu, jak dlouho by měla kojenci mixovat mrkvové pyré, aby mělo ideální konzistenci, co dělat, když její drobeček snědl kousek novin a jestli je nutné jet na pohotovost s pupínkem na pravém zápěstí mimina.

Soutěživá matka

Neustále se zapojuje do nějakých internetových soutěží. Otravuje všechny kolem žádostmi o hlas v soutěži o nejhezčí, nejroztomilejší, nejupatlanější, a jakékoli další nej- mimino. Je jí úplně jedno, že se hraje o voskovky a omalovánky. Jakmile ucítí šanci získat něco zadarmo, levněji a ještě k tomu propagovat své dítě, nezná bratra.

Soucitná matka

Velmi jí vyhovuje role zástupné Matky Terezy a ostentativně staví na odiv své sociální cítění (ať už skutečné, nebo hrané). Její zeď je zaplněna "sofistikovanými" hoaxy, podle kterých sdílením nesmyslné fotografie zraněného/znetvořeného/nemocného dítěte přispějete na jeho operaci. Přirozeně už se neobtěžuje zjišťováním relevantnosti takového příspěvku. Prokládá to hlubokomyslnými hesly o nekonečné lásce a snaživě si buduje pózu té, která miluje všechny.

Alternativní matka

Facebook využívá hlavně k tomu, aby varovala ostatní nechápavé a nechápající, že konzumují zcela nevyhovující potraviny, zabíjí své děti očkováním, sobě kradou pozitivní auru nevhodnými myšlenkami a užíváním brufenu. Za všechno, podle nich, může spolčení farmaceutických firem, jejichž cílem je podlamovat chatrné zdraví svých klientů. Vyžívají se v konspiračních teoriích a poplašných zprávách - zejména, pokud se týkají zdravotních záležitostí.

Matka stěžovatelka

Sociální sítě jsou pro ni prostředkem, aby dala okolnímu světu na odiv svůj těžký životní úděl. Jakmile se stane něco negativního, je to pro ni důvodem, aby o tom obsáhle poreferovala na své zdi. Jedno dítě má horečku, druhé dostalo ve škole poznámku a manžel zapomněl koupit rohlíky? Při troše štěstí se najde někdo, kdo ji veřejně polituje a bohužel jí tak dá motivaci pro další negativní výlevy.

Supermatka

Mateřství vnímá jako osobní výzvu, aby mohla všem kolem dokázat, jak je dokonalá a všechno zvládá s přehledem. Takže ráno vyfotí opulentní snídani, kterou nachystala rodině. Dopoledne přihodí fotku háčkované čepičky, kterou stihla vyrobit před oběděm. V poledne se jen tak jakoby mimochodem pochlubí, že se jí poprvé v životě povedla svíčková a odpoledne se nezapomene vyfotit s dětmi na hřišti, aby bylo všem jasné, že se jim věnuje na sto padesát procent. Pro nezasvěcené pozorovatele to vypadá, jako kdyby její den měl osmačtyřicet hodin, a její partner byl tím nejšťastnějším mužem na světě. Jen on sám ale ví, jak je to ve skutečnosti.

Matka filozofka

Její posedlost citáty, hesly dne a celoživotními moudrostmi se blíží už psychiatrické diagnóze. Neustále bombarduje své známé fotografiemi západů slunce, siluet stromů, či mořských vln, přes které se vine nějaké prohlášení o souznění s vesmírem, vnitřní harmonii a podobných záležitostech. Těžko říci, jestli jí sdílení takových zoufalostí povznáší nad přebalování a ohřívání mléka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
20 životních lekcí z dětského hřiště
Mateřský slovník: 15 nejpoužívanějších výrazů
20 věcí, kvůli kterým nemusí mít matky výčitky svědomí
7 věcí, které skutečně neříkejte svobodným matkám
Matky tráví péčí o děti stále více času