Menu
Úvod  › 

8 problémů se zrakem, které byste neměli ignorovat

Rozostřené vidění, bolest očí, záblesky. Představujeme vám osm problémů se zrakem, které byste neměli nikdy ignorovat, protože mohou být příznakem vážného onemocnění.

Podle údajů WHO trpí na světě víc než 285 milionů lidí očním onemocněním, či problémy se zrakem. Přitom však kolem osmdesáti procent z nich je možné předejít, nebo léčit. Následující problémy se zrakem byste neměli nikdy ignorovat, protože mohou značit mnohem závažnější onemocnění, než vůbec tušíte:

1. Záblesky a stíny ve vašem zorném poli.

Náhlé záblesky světla, či šedé stíny ve vašem periferním vidění byste neměli nikdy ignorovat. Mohou být totiž příznakem poškození rohovky, případně očního nervu. Příčinou mohou být onemocnění (například zelený zákal), ale i poranění oka. V extrémních případech může vést poškození rohovky až ke slepotě - a každopádně by měl příčinu vašich potíží zkontrolovat odborník.

2. Zhoršený zrak.

Náhlé zhoršení zraku, nebo zhoršení vidění jednoho oka, je vždy podezřelé. Náhlé výrazné zhoršení zraku může být příznakem celé řady očních onemocnění a problémů. Jedním z nich je například makulární degenerace, která je nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí starších pětašedesáti let. Ztráta zraku způsobená makulární degenerací může být postupná, ale i náhlá. Stejně tak může být příčinou výrazného zhoršení zraku i zelený zákal, či poškození očního nervu.

3. Bolest očí.

Naprostá většina očních onemocnění je bezbolestná, nicméně některé z nich (zejména zranění očí) jsou pojena s bolestí. Typicky doprovází bolest očí zelený zákal, suché oči, poškrábanou rohovku, nebo rakovinu očí.

4. Zranění očí.

Jakékoli zranění oka by měl vždy zkontrolovat lékař, zejména pokud je doprovázeno zarudnutím, nebo bolestí, která trvá déle než patnáct minut.

5. Dlouhodobý pocit nepohodlí.

Pokud máte dlouhodobě pocit, jako byste měli v oku nějaké smítko, rozhodně ho neignorujte. Nemusí vás to přímo bolet, ale velmi pravděpodobně budete mít někde za víčkem uvízlou cizorodou částici, která může být příčinou infekce.

6. Začervenalé oči.

Dlouhodobě začervenalé oči (a zejména pokud je zarudlé pouze jedno) většinou značí zdravotní problém. Obvykle jde o zánět spojivek, nebo jinou oční infekci. Pokud nevyhledáte včas lékařskou pomoc, může infekce přejít do chronického stádia.

7. Pocit nepohodlí při nošení čoček.

Spolu s čočkami si můžete do očí zanést vážnou infekci. Jakýkoli pocit nepohodlí při nošení kontaktních čoček byste proto nikdy neměli podceňovat, stejně tak jako zarudnutí očí při aplikaci čoček.

8. Rozmazané vidění.

Rozmazané vidění může být znakem celé řady očních problémů, od zeleného zákalu, až poškozenou rohovku. Rozmazané vidění jednoho oka je potom často spojeno s poškozením artérií zásobujících oko krví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)
Přečtěte si také:
Nejhorší věci, které můžete udělat svým očím
Test: Kolik toho víte o svých očích?
7 věcí, které by optici chtěli, abyste věděli
Co vypovídá barva očí o vašem zdraví
Barevné kontaktní čočky: Co musíte vědět, než si je pořídíte
Infekce, za které mohou kontaktní čočky