Menu
Úvod  › 

Barevné kontaktní čočky: Co musíte vědět, než si je pořídíte

V žádném případě je nekupujte přes internet. Jsou tlustší než normální kontaktní čočky, takže také mnohem nepohodlnější, a jejich nošením riskujete infekci i poškození zraku. Nákup barevných kontaktních čoček byste si měli pořádně rozmyslet.

Když si rozhodnete změnit barvu vlasů, nikdo se nad tím nepozastaví a nejspíš vás kvůli tomu nepostihnou žádné zdravotní komplikace. Se změnou barvy očí je to úplně jiné. Můžete si samozřejmě pořídit barevné kontaktní čočky, ale předtím, než se k tomuto kroku odhodláte, měli byste zvážit všechna rizika. Tohle byste o barevných kontaktních čočkách měli vědět:

1. Barevné čočky jsou regulérní kontaktní čočky.

Nosí je spousta lidí, ale většina z nich si neuvědomuje, že jde o vlastně o ty stejné kontaktní čočky, které si aplikují do očí krátkozrací lidé na celém světě. Barevné kontaktní čočky jsou úplně stejné jako "klasické" kontaktní čočky, jen jsou obarvené biologickými barvami. Duhovka je nabarvená neprůhlednou barvou, zatímco prostor na zornici je ponechán průhledný, abyste se skrz čočky mohli dívat. Původně byly vyvinuty pro osoby s úrazem očí a teprve poté se začaly používat pro estetické účely.

2. Nikdy je nekupujte přes internet.

Na internetu najdete nespočet nabídek barevných kontaktních čoček, které vás lákají výhodnou cenou i atraktivními fotografiemi. Jenže odborníci důrazně varují před takovou koupí, která je spojena s mnohými riziky. I když barevné kontaktní čočky nejsou na předpis, měli byste je kupovat pouze ve specializovaných optikách, tedy o odborníka s atestem. Uvědomte si, že jsou ve velmi těsném kontaktu s vašima očima, a pokud nejsou vyrobeny z kvalitního a nezávadného materiálu se všemi adekvátními charakteristikami, riskujete závažné poškození svého zraku. Opravdu chcete kvůli určité finanční úspoře riskovat i jeho případnou ztrátu?

3. Jsou tlustší než dioptrické kontaktní čočky.

I když se vám mohou pouhým okem zdát stejně silné jako klasické čočky, barevné čočky jsou ve skutečnosti tlustší než jejich dioptrické kolegyně. Při nošení tak mohou způsobovat výrazně větší nepohodlí než klasické čočky. To je další důvod, proč byste si je měli nejprve vyzkoušet u odborníka a teprve potom se rozhodnout, zda do nich budete chtít skutečně investovat. Možná zjistíte, že je vůbec nejste schopni nosit.

4. Zvyšují riziko infekce.

Oči jsou mimořádně citlivým orgánem a jakýkoli cizorodý předmět, který do nich vkládáte, může způsobit rozsáhlou infekci. U barevných kontaktních čoček se navíc přidružuje problém s propustností pro kyslík, která je mnohem menší než v případě klasických kontaktních čoček. Riziko infekce, podráždění a dalších zdravotních komplikací je tam mnohem vyšší.

5. Vyžadují stejnou péči jako klasické kontaktní čočky.

Barevné čočky nejsou pouze módním doplňkem, ale vyžadují úplně stejnou péči jako dioptrické kontaktní čočky. Neměli byste v nich spát a musíte je pravidelně a důkladně čistit. Samozřejmostí je i uchovávání ve speciálních roztocích. Barevné kontaktní čočky vyžadují plný servis, stejný jako dioptrické čočky.

6. Jsou bezpečnější než operativní změna barvy očí.

I přes všechna rizika, která s sebou barevné kontaktní čočky nesou, jsou stále mnohem bezpečnější variantou než operativní změna barvy očí. Ta totiž může v řadě případů skončit trvalým poškozením zraku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cviky, které vám zlepší zrak
8 módních trendů, které vám zničí zdraví
Nebezpečné kontaktní čočky: Co vám může hrozit
Kontaktní čočky versus brýle: Kdo vyhrává?
Kontaktní čočky, nebo laser: Co si vybrat?