Menu
Úvod  › 

8 překvapivých míst, kde najdete bacily

Chřipková epidemie je v plném proudu a ze všech stran se na vás hrnou varování před zákeřnými bacily. Tady je osm překvapivých míst, kde byste bacily rozhodně nečekali.

Mytí rukou, kýchání a smrkání do kapesníku, vyhýbání se místům s velkou koncentrací lidí. To jsou už notoricky známá opatření proti šíření chřipky. Jenže bacily mohou zaútočit i z míst, odkud to vůbec nečekáte. Bakterie a viry mohou ulpívat na nejrůznějších površích a vydrží aktivní celé dny až týdny (zejména potom na vlhkých místech), uvádí magazín msn. Vědci z University of Virginia sestavili seznam předmětů, které jsou pro množení bacilů přímo ideální, i když byste to možná nečekali:

1. Slánka a pepřenka

Jde o naprosto nečekanou zásobárnu mikrobů. Výzkumníci z University of Virginia zjistili, že ve slánce a pepřence se nachází rinoviry. Pozor byste si měli dávat na slánku a pepřenku zejména v restauraci, kde na ní sahá mnoho lidí, kteří předtím kýchli nebo kašlali do své dlaně.

2. Taška

Studie testující výskyt bakterií a virů zjistila, že jejich vděčným útočištěm jsou kabelky, tašky, batohy na notebook a další zavazadla. Jsou v nich totiž uložené tužky, pera, papírové kapesníky a další předměty, které přišly s bacily do styku. Kromě chřipkových virů se v nich našla například E. coli, salmonella, stafylokok a další.

3. Domácí mazlíčci

Někteří psi, kočky a další zvířata mohou být nositeli zlatého stafylokoka. Může dojít dokonce i k jeho přenosu na člověka. Odborníci proto zdůrazňují, že je nutné důkladně umýt si ruce před a po kontaktu se zvířaty.

4. Nákupní vozík

Nákupní vozíky jsou obří zásobárnou bakterií. Nedávná studie provedená na University of Arizona zjistila, že madla dvou třetin nákupních vozíků jsou kontaminované bakterií E. coli. Kromě toho tam najdete i sliny či hlen.

5. Růžice sprchy

Ještě před tím, než začne ze sprchy stříkat voda, rozstřikují se na vás bakterie. Výzkumníci z University of Colorado zkoumali padesát sprchových hlavic z různých hotelů a zjistili, že třicet procent z nich obsahovalo Mycobacterium avium, patogen spojený s plicním onemocněním. Často postihuje osoby s narušenou imunitou, ale občas mohou napadnout i zdravé.

6. Kancelářský stůl

Deska kancelářského stolu obsahuje stokrát víc bakterií na čtvereční centimetr než záchodové prkénko. Odborníci z University of Arizona zjistili, že mimo jiné se tu nachází i viry odpovědné za chřipková onemocnění. Ještě horší je to se školními lavicemi, kde je koncentrace virů ještě mnohem vyšší.

7. Mobilní telefon

Vaše dlaně jsou domovem spousty bakterií a tím, jak jimi pravidelně saháte na mobilní telefon, stává se i on jejich zásobárnou. Navíc mobil nosíte v teplé kapse, která k jejich množení přispívá. Analýza mobilních telefonů zjistila, že jsou na nich například bakterie způsobující kožní infekce.

8. Koberec

Koberec u vás doma a zejména ve vaší kanceláři obsahuje dokonce i bakterie přítomné ve fekáliích. Dále jsou v něm obsažené například i pesticidy. Dostávají se na něj na podrážkách bot. Studie zjistily, že na jednom čtverečním centimetru koberce se nachází přibližně dvě stě tisíc bakterií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Povzbuďte svůj imunitní systém
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
12 otázek a odpovědí o prasečí chřipce