Menu
Úvod  › 

12 otázek a odpovědí o prasečí chřipce

Jaký je rozdíl mezi normální a prasečí chřipkou? Jaké jsou symptomy a jak dlouho trvá léčba? Můžete se nakazit konzumací vepřového?

1. Co je virus prasečí chřipky H1N1?

Prasečí chřipka je kmen virů, které sdílí geny s chřipkovými viry postihujícími prasata. Prasečí chřipka se dostala středu zájmu v letošním roce, kdy se nový H1N1 virus přenesl z prasat na lidi. V červnu 2009 potom World Health Organization vyhlásila oficiálně pandemii této chřipky.

2. Čím je tato chřipka odlišná od ostatních?

Existují tisíce různých druhů virů, které mohou způsobovat chřipku. Neustále se vyvíjejí nové kmeny a každý z nich je odlišný od těch dosavadních. Například sezónní chřipka je složená z průměrně sedmi různých druhů virů. Prasečí chřipka je nový, odlišný druh viru.

3. Jak se prasečí chřipka přenáší?

Prasečí chřipka se přenáší stejně jako jakékoli jiné virové onemocnění, tudíž osobním kontaktem. Například pokud se jedna osoba dotkne věci, na kterou sáhl nakažený člověk, nebo kapénkami rozptýlenými ve vzduchu kýchnutím nebo kašlem nakaženého.

4. Jaké jsou symptomy prasečí chřipky?

Symptomy prasečí chřipky jsou stejné jako u každého jiného chřipkového onemocnění. Horečka, kašel, bolest v krku, bolest celého těla, hlavy, únava a ztuhlé klouby patří k typickým symptomům. Někteří pacienti si také stěžují na průjem či zvracení.

5. Nikdy jsem v kontaktu s vepři nebyl. Jsem tedy před prasečí chřipkou v bezpečí?

Ne, to je naprostý nesmysl. K přenosu viru nedochází při kontaktu s prasaty, ale může se bez problémů šířit mezi lidmi. Spíš některé výzkumy naznačují, že lidé, kteří přichází pravidelně do kontaktu s vepři, by mohli být proti prasečí chřipce víc imunní.

6. Ochrání mě očkování proti chřipce?

Oficiální zdroje tvrdí, že běžné očkování proti chřipce vás před prasečí chřipkou neochrání. Očkování proti sezónní chřipce je kombinací virových kmenů, které kmen prasečí chřipky H1N1 neobsahují.

7. Mám podezření, že mám prasečí chřipku, co mám dělat?

Pokud máte důvodné podezření, že jste se nakazili prasečí chřipkou, okamžitě kontaktujte svého lékaře a zůstaňte doma z práce nebo ze školy. Může samozřejmě jít o prasečí chřipku, ale i o sezónní chřipku, nebo onemocnění horních cest dýchacích. Lékař vás musí vyšetřit a stanovit diagnózu. Pokuste se však sjednat si s ním schůzku u vás doma a neroznášejte nákazu v čekárně a ordinaci.

8. Pokud mám prasečí chřipku, jak dlouho to bude trvat a jak dlouho budu přenášet nákazu?

Délka onemocnění záleží na závažnosti vašeho případu. Nakažliví budete už přibližně jeden den před objevením symptomů a nakažlivé stádium trvá pět až sedm dní. Děti však mohou rozšiřovat nákazu déle.

9. Jak poznám, jestli mám sezónní, nebo prasečí chřipku?

Jediným spolehlivým způsobem, jak lze poznat, kterým typem chřipky jste onemocněli, jsou laboratorní testy.

10. Kdo je prasečí chřipkou nejvíc ohrožen?

Stejně jako u ostatních nakažlivých onemocnění, jsou v největším ohrožení děti, senioři, chronicky a vážně nemocní lidé a osoby se sníženou imunitou.

11. Je pravda, že starší lidé mohou být proti prasečí chřipce imunní?

Studie provedená mezi skupinou lidí nejrůznějšího věku ukázala, že třetina seniorů starších šedesáti let měla skutečně proti prasečí chřipce imunitu. Vědci předpokládají, že tito lidé byli vystaveni nějakému podobnému viru ještě jako děti a jejich tělo si vybudovalo patřičné protilátky.

12. Mohu chytit prasečí chřipku z vepřového masa?

Ne. Virus prasečí chřipky není ve vepřovém mase obsažen, proto se konzumací vepřového chřipkou skutečně nakazit nemůžete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Povzbuďte svůj imunitní systém
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
7 potravin proti chřipce a nachlazení