Menu
Úvod  › 

Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení

Echinacea, vitamín C, zinek, nebo vitamín D. Které z prostředků proti chřipce a nachlazení vám skutečně pomohou, a které jsou jen reklamním tahákem?

Očkování proti chřipce, mytí rukou, zdravý jídelníček a pravidelné cvičení představují nejlepší způsoby, jak se chřipce a nachlazení bránit. Když už ale onemocníte, nejspíš jste ochotni vynaložit i značné prostředky na co nejrychlejší vyléčení. Zdaleka ne všechny prostředky vám ale pomohou. Které z nich jsou jen reklamními triky?

1. Omega-3 kapsle

Verdikt: Pomáhají

Berte je: Stále

Pokud příliš neholdujete konzumaci ryb, kupte si kapsle s omega-3 mastnými kyselinami, které zlepšují imunitní systém. Omega-3 zvyšují aktivitu fagocytů - buněk, které pohlcují mikroby. Omega-3 také chrání plíce před nachlazením a respiračními onemocněními.

2. Astragalus

Verdikt: Pomáhá

Berte ho: Stále

Výtažek z kořene rostliny Astragalus membranaceus (Kozinec blanitý) se užívá v tradiční čínské medicíně už přes 4000 let. Astragalus stimuluje bílé krvinky k boji proti infekci a povzbuzuje imunitu.

3. Echinacea

Verdikt: Reklamní trik

Pokud si ji vezmete hned v první fázi nachlazení, může tato bylina zkrátit intenzitu a vážnost symptomů. Nicméně celá řada výrobců neuvádí množství echinacei, kterou jejich výrobek obsahuje. Výsledkem tak vůbec nemusí být zažehnání nemoci, ale dušnost, vyrážka a průjem.

4. Vitamín D

Verdikt: Pomáhá

Berte ho: Stále

Tento vitamín může být velmi výkonným bojovníkem v prevenci nachlazení, jak ukázala harvardská studie. Lidé, kteří měli nejnižší hladinu vitamínu D měli o 36% větší pravděpodobnost, že je postihne onemocnění horních dýchacích cest. Navíc se ukázalo, že astmatičtí pacienti s nízkou hladinou vitamínu D měli téměř šestkrát vyšší riziko, že onemocní, než ti s vyšší hladinou vitamínu.

5. Zinek

Verdikt: Pomáhá

Vezměte si ho: Když se cítíte nemocní.

Výzkumy působení tohoto minerálu jsou poněkud sporné. "30 mg, které si vezmete hned zpočátku nachlazení, mohou zkrátit průběh nemoci na polovinu," říká David L. Katz z Yale University Prevention Research Center. Vzhledem k tomu, že přípravky s obsahem zinku zpomalují množení virů v nose a krku, doba léčení je kratší. Ale nepřehánějte to. Víc než 50 mg denně může váš imunitní systém naopak potlačit.

6. Vitamín C

Verdikt: Reklamní trik

Pojídání potravin bohatých na vitamín C, jako jsou červené papriky a citrusové plody, nemá žádnou stinnou stránku. Nicméně potravinové doplňky s obsahem vitamínu C vám žádnou zvláštní ochranu neposkytnou. V přehledu třiceti studií vydaném v roce 2007 se neprokázalo, že by vitamín C měl nějaký vliv na prevenci nachlazení v normální populaci. Jeho příliš velké dávky mohou způsobit ledvinové kameny, podrážděný žaludek a u dětí i vnitřní krvácení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Povzbuďte svůj imunitní systém
7 potravin proti chřipce a nachlazení