Menu
Úvod  › 

7 způsobů, jak podkopávají prarodiče vaši výchovu

Jsou vždy na straně dítěte, přecpávají ho sladkostmi, neustále mu kupují dárky a nenávidí jakékoli chůvy, které by ho měly hlídat. V následujících bodech ohledně výchovy svých dětí se nejspíš s jeho prarodiči nikdy neshodnete.

Samozřejmě, že prarodiče milujete. Pomáhají vám, opatrují, jsou tu pro vás i vaše děti. Na druhou stranu vám nejspíš přivodí infarkt, protože si nedají říct a zasahují do vaší výchovy podle svých vlastních představ. Jsou přesvědčeni, že o vychovávání dětí ví všechno na světě a soustavně podkopávají vaše výchovné snahy. V následujících bodech se velmi pravděpodobně střetnete:

1. "Sladké" pravidlo.

Neříkejte, že si nepamatujete, jak vám vaše babička podstrkovala cukroví v okamžicích, kdy se vaše rodiče otočili zády. A jak stačilo, abyste udělali smutné oči, a veškerá pravidla ohledně toho, že sladké se před obědem/po večeři nesmí, zmizelo v nedohlednu. Nemůžete proto očekávat, že v případě vašich dětí se budou jejich prarodiče chovat jinak. Prarodiče zkrátka odjakživa uplácejí svá vnoučata sladkostmi a je úplně zbytečné pokoušet se to změnit.

2. Přeskakují spánek.

Pokud nemají prarodiče možnost vídat se se svými vnoučaty prakticky denně, celkem logicky se snaží využít každé minuty, kterou mohou společně strávit. "Úplně náhodou" tak zapomenou dát děti spát po obědě - zejména, když vnoučata tak hezky prosila a vlastně vůbec nebyla unavená.

3. Smějí se drzosti vašich dětí.

Jen máloco vytočí rodiče tolik, jako když prarodičům přijde mimořádně vtipné a roztomilé, jak jejich vnoučata odmlouvají, na všechno mají odpověď a jsou drzá. Na druhou stranu uznejte, že kdybyste vy sami byli pouze v roli pozorovatelů, také by vám to nejspíš přišlo k smíchu.

4. Neustále kupují dárky.

Můžete jim stokrát vykládat, že jejich vnoučata už mají tolik hraček, že o nich ztrácí přehled (natož, aby si s nimi stíhala hrát) a stejně jim budou stále kupovat další a další dárky, protože zkrátka nedokáží odolat. A vy byste jim v tom neměli bránit. Už proto, že je to stejně zbytečné.

5. Nenávidí chůvy.

Mohou být sebepokrokovější a stejně při zmínce o tom, že jejich vnoučata opatruje nějaká cizí a bůhvíjaká ženská, budou (minimálně zády k vám) skřípat zuby. Klidně mohou chápat vaše logické argumenty a rozumovou částí své osobnosti s nimi i souhlasit, nicméně to nic nezmění na averzi, kterou budou k jakékoli hlídačce svých vnoučat pociťovat.

6. Chtějí dělat všechno.

Můžete být mistrem světa v přebalování, krmení, či uspávání dětí, ale zejména babičky budou mít vždy pocit, že ony to zkrátka umí lépe a s radostí vám to předvedou. K tomuto dojmu je vede vědomí, že samy minimálně jedno dítě do dospělosti dochovaly. A tím je řečeno vše.

7. Jsou na straně dítěte.

Zkuste před nimi zvýšit na dítě hlas, nebo na něj dokonce vztáhnout ruku a budete mít co dělat, aby vás neukamenovali. Prarodiče jsou zkrátka vždy a za každé situace na straně dítěte. Kombinace lítosti, sentimentu a potřeby ochraňovat je zkrátka mimořádně mocnou zbraní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Výchova dětí