Menu
Úvod  › 

9 věcí, které nevíte o své menstruaci

Máte ji každý měsíc, ale jste si jistá, že o ní víte skutečně všechno? Následující fakta o menstruaci vás možná překvapí.

chopno správně odpovědět na základní otázky o menstruaci. Možná i vás některé z následujících dvanáctí faktů překvapí:

1. Při menstruaci můžete otěhotnět. Pravděpodobnost je sice nízká, nicméně rozhodně to není vyloučené. Pamatujte na to, pokud při menstruaci souložíte.

2. Nejplodnější jste během obulace. Při ovulaci se uvolňuje vajíčko z vaječníků a putuje vejcovodem do dělohy. Pokud není oplodněno, je poté vyloučeno s menstruační krví. Ovulace nastává přibližně uprostřed cyklu.

3. Nepravidelná menstruace může být způsobena celou řadou faktorů - od extrémního váhového úbytku, stresu, těhoteství, užíváním určitých léků, až po vážné onemocnění. Stejně tak může mít nepravidelný cyklus mnoho podob, například zcela chybějící krvácení, špinění mezi periodou, či menstruace trvající víc než sedm dní.

4. Při menstruaci obvykle ztratíte přibližně šálek krvat. I když se vám to možná nezdá, většina žen ztratí při menstruaci dokonce jen několik polévkových lžic krve.

5. Liší se názory na sex při menstruaci. Sexuální preference jsou samozřejmě individuální a existují muži (a dokonce i ženy), kteří mají menstruační sex velmi rádi. Nezapomínejte však při něm na důkladnější hygienu, než jste zvyklí, protože může snadněji dojít k zanesení infekce.

6. Mnoho žen pociťuje při menstruaci mnohem větší chuť na sex než obvykle. Je to způsobeno poklesem hladiny hormonu progesteronu, ke které při menstruaci dochází.

7. Nikdo přesně neví, jak je to možné, ale pokud fungujete v ženském kolektivu, budete pravděpodobně menstruovat všechny ve stejném termínu. Synchronizace menstruace je prokázanou skutečností, ačkoli pro ni odborníci zatím nemají vysvětlení.

8. Menstruace a menstruující ženy zůstávají v řadě společností nedotknutelným tabu. Například na indickém venkově nesmí menstruující ženy vařit jídlo, aby jej neznečistily.

9. Průměrná evropská žena začíná menstruovat ve dvanácti letech a věk první menstruace se neustále posouvá k mladšímu věku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Menstruační tampony: Skrytý zabiják
10 důvodů, proč má vaše menstruace zpoždění
Proč má vaše menstruace zpoždění?
Nepravidelná menstruace a otěhotnění
Témata, která musíte probrat se svým gynekologem
Tampóny, vložky, nebo kalíšek? Co je pro vás tím pravým?