Menu
Úvod  › 

20 důvodů, proč byste se měli naučit cizí jazyk

Chybí vám ta správná motivace, proč se do toho konečně opřít a naučit se pořádně cizí jazyk? Následujících dvacet důvodů vám ji dodá.

Můžete se klidně tvářit jako zarytí vlastenci, ale pokud nezvládnete alespoň jeden cizí jazyk, budete působit přinejlepším jako prosťáčci. Pokud ještě stále váháte, zda se zapsat do jazykového kurzu, platit si soukromé lekce, nebo vycestovat za studiem za hranice, tady máte dvacet důvodů, proč do toho rozhodně jít:

Zaměstnání a kariéra

1. Angličtina je nejčastěji používaným jazykem na mezinárodních konferencích, obchodních schůzkách i na letištích.

2. Rádi byste poznali například Francii, ale vaše finanční situace stačí maximálně na dva týdny dovolené? Pokud ovládáte cizí jazyk a pracujete v nadnárodní firmě, můžete se zaměstnavatelem nechat vyslat na zahraniční projekt, nebo se o práci v zahraničí přímo ucházet. Nejenže dokonale vstřebáte tamní atmosféru a poznáte zemi, ale ještě vám za to budou platit.

3. Pokud se chcete ve svém oboru dál rozvíjet, měli byste si být schopni přečíst materiály o nejnovějších výzkumech a objevech ve vaší sféře. A ty velmi pravděpodobně nebudou psané česky.

4. Ať už jste na pozici zaměstnance, nebo děláte sami na sebe, znalost cizího jazyka s sebou vždy nese možnost rozšíření obchodu do mezinárodních vod.

5. Znalost cizího jazyka vám dodá mnohem větší nezávislost. V současné době se vysoce cení cokoli navíc nad běžný standard. Pokud se ve svém pracovním pohovoru vytasíte například se znalostí Řečtiny, nebo Portugalštiny, v očích svého budoucího zaměstnavatele rozhodně stoupnete.

6. Ukážete respekt k zahraničním kolegům a klientům: Pokud dokážete na pracovním obědě konverzovat v rodném jazyce vašich kolegů, zákazníků, či obchodních partnerů, nasbíráte cenné body navíc.

7. Nikdy nemůžete vědět, kdy vám na stole přistane nabídka lepšího zaměstnání či kariérního postupu v cizině. A bez znalosti jazyka se zkrátka neobejdete.

8. Udržíte krok s konkurencí: Ať už vnímáte jako konkurenci mladší kolegy, nebo konkurenty v oboru, ten, kdo zná jazyk, má vždy přístup k lepším a novějším informacím. Nehledě na to, že studium v zahraničí je už dávno považováno za lehký nadstandard, takže se svou angličtinou na úrovni základní školy nikoho neoslníte.

9. Budete dražší. Se znalostí cizího jazyka stoupne výrazně vaše cena na trhu práce a budete si moci říct o vyšší plat.

10. Budete mít lepší pocit. Už nebudete muset panikařit, když budete mít pracovní hovor ze zahraničí a při cizojazyčných prezentacích nebudete muset rudnout a koktat. Vaše sebevědomí zkrátka rapidně stoupne.

Osobní sféra

11. Lepší porozumění okolnímu světu: Pokud budete schopni domluvit se s rodilým mluvčím, mnohem lépe vstřebáte kulturu, zázemí i tradice.

12. Budete šťastnější a sexy: Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří mluví víc než jedním jazykem, jsou šťastnější a mnohem víc sexy.

13. Noví přátelé: Se znalostí cizího jazyka překonáte bariéry a získáte nové přátele z celého světa.

14. Nezávislost: Naučte se cizí jazyk a budete se cítit mnohem nezávisleji a sebevědoměji.

15. Nebudete koktat, když vás ve městě požádá o pomoc turista. A ten příjemný pocit za to stojí.

16. Zlepšíte si paměť. Vědci prokázali, že učení se cizím jazykům pomáhá výrazně při zlepšování a zdokonalování paměti.

17. Cestovní zkušenosti: Jistě, můžete jet do Španělska i bez toho, abyste uměli španělsky, ale pokud budete znát jazyk, cestování pro vás rázem získá zcela nový, doposud utajený, rozměr.

18. Konečně porozumíte tomu, co se zpívá v písních na vašem oblíbeném cédéčku, budete si moci přečíst knihu v originále, nebo se podívat na film bez dabingu.

19. Flexibilnější myšlení: Psychologové dokázali, že lidé, kteří si dokázali osvojit víc než jeden jazyk, mají flexibilnější myšlení, lepší představivost, lépe řeší problémy a jsou kreativnější.

20. Budete pyšní na to, že jste to konečně dokázali a přestali jste o tom pouze mluvit.

Přečtěte si také:
Test: Zvýší vám v dohledné době plat?
Návrat do práce po mateřské: Jak ho zvládnout?
Test: Jste spokojeni ve své práci?
Psi na pracovišti zvyšují produktivitu
7 tipů, jak se naučit cizí jazyk
Vaše dcera bude mít o čtvrtinu menší plat