Menu
Úvod  › 

6 největších chyb, které děláte při józe

Možná je považujete za detaily, ale jestli chcete, aby na vás měla jóga ty správné účinky, musíte se jich vyvarovat. Následující chyby dělají lidé cvičící jógu nejčastěji.

Jóga je zázračné cvičení, které vás dokáže zpevnit, uvolnit, protáhnout i posílit svaly. Předpokladem ale je, že ji provádíte poctivě a technicky správně, a to je právě kámen úrazu. Pokud na hodinách jógy fungujete automaticky, nad jednotlivými pozicemi příliš nepřemýšlíte a neděláte je správně, efekt cvičení je výrazně menší, nebo si dokonce můžete přivodit i zdravotní komplikace. Následujících chyb se lidé při cvičení jógy dopouštějí nejčastěji:

1. chyba: Zadržujete dech.

Správné dýchání je základem úspěchu jógy. Bez správného dýchání nejsou svalová vlákna dostatečně zásobená kyslíkem a nemohou správně pracovat, to znamená, že nebudete moci zaujmout správné pozice, nebudete mít dostatečnou rovnováhu a nebudete posilovat adekvátní svaly. A nečekejte, že to spraví povrchní dýchání, při kterém víceméně lapáte po dechu. Potřebujete hluboký dech, při kterém zapojíte celé břicho: Nadechněte se nosem tak, abyste cítili, jak vám chladný vzduch proudí dozadu do krku až do žaludku a ze žaludku také vydechujte, až váš dech vyjde ústy a ucítíte, že jsou vaše plíce dokonale prázdné.

2. chyba: Příliš tlačíte na pilu.

I kdybyste se ve všech ostatních sportech řídili pravidlem, že když vás cvičení nebolí, nenakládáte si dost, u jógy to rozhodně nepraktikujte. Naopak, když budete při hodinách jógy příliš tlačit na pilu, výsledek bude spíše kontraproduktivní. Jóga by vás nikdy neměla bolet a je nutné při ní poslouchat svoje tělo. Samo vám řekne, kam vás pustí a který úhel je mu ještě příjemný.

3. chyba: Srovnáváte se s ostatními.

Je samozřejmé, že na každé hodině jógy budou lidé, kteří budou ohebnější než vy a dostanou se v jednotlivých pozicích dál. Jenže každý z nás má jiný rozsah pohybu, jinak pohyblivé klouby a tak dále. Nemá význam srovnávat se s ostatními a stresovat se úhly, do kterých dokáží dostat své tělo. Podstatné je, abyste sami pro sebe měli pocit, že pozice provádíte poctivě a nasloucháte svému tělu.

4. chyba: Cvičíte na špatném místě.

I když vám to může připadat jako detail, pečlivě si vyberte místo, kam svou cvičební podložku umístíte. I když se většina lidí snaží nacpat se přímo před instruktora, aby lépe viděli, dobrý instruktor chodí v průběhu hodiny po místnosti a opravuje chyby a držení těla jednotlivých cvičících. Mnohem lepší je umístit si podložku do zadních řad, protože budete mít výhled na ostatní cvičící, kteří vás buď mohou inspirovat, nebo se naopak můžete poučit z jejich chyb.

5. Cvičíte s plným žaludkem.

Pokud se dostavíte na hodinu jógy s plným žalukem, rozhodně se nebudete při cvičení cítit poholně a navíc nebudete mít dostatek energie na správné provádění pozic, protože vaše tělo bude zcela zaměstnané trávením a nebude mít dost sil na cvičení. Jestliže máte před cvičením hlad, zkuste si dát jen jeden banán, nebo například hrst oříšků, které vás zasytí, ale neunaví.

6. Přeskakujete jednoduché pozice.

Samozřejmě, že představa zvládnutých pozic pro pokročilé je mimořádně svůdná a každý by se rád zařadil mezi pokročilé. Jenže pokud na sebe příliš spěcháte a cpete své tělo do obtížných pozic, aniž byste dokonale zvládli ty jednoduché, koledujete si o průšvih. K tomu, abyste mohli začít cvičit pokročilé verze, je nutné nejprve v jednoduších variantách posílit adekvátní svaly.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 překvapivých způsobů, jak ovlivní jóga vaše zdraví
Cvičení, které zvýší vaši ohebnost
Prodýchejte se k lepšímu sexu
Jóga v těhotenství: Proč se vám vyplatí ji cvičit