Menu
Úvod  › 

6 divných zvuků, které vydává vaše tělo

Skřípání, praskání, pískání a nejrůznější lupání. Vaše tělo vydává spoustu podivných zvuků. Některé jsou zcela normální, jinými vás může upozorňovat na nejrůznější skryté problémy. Víte, jak si jednotlivé zvuky vyložit?

Chrápání

Zvuk chrápání je způsoben vibrováním sliznice úst a krku. Ulevit vám mohou nosní spreje, ale často jde například o důsledek nadváhy a chrápání zmizí, když se člověk zbaví přebytečných kilogramů. Lékařskou pomoc je nutné vyhledat, pokud se v noci vzbudíte s lapáním po dechu, trpíte nočním pocením, nebo jste dlouhodobě ospalí přes den. Můžete totiž trpět spánkovou apnoe, která zvyšuje riziko diabetu, mrtvice, nebo srdečního záchvatu.

Křupání a vrzání kolen a kotníků

Tyto zvuky jsou obvykle výsledkem jedné z následujících věcí: praskání bublinek plynu v tekutině kloubů, či nepatrného vychýlení kloubu ze své dráhy. K lékaři je nutné jít, pokud jsou tyto zvuky spojeny s bolestivostí, otokem, nebo omezením hybnosti, protože potom může jít o projev natrženého menisku, artritidy, nebo poškozené šlachy.

Škrundání, kručení a klokotání v břiše

Všechny tyto zvuky jsou způsobeny pohybem některé části vašeho trávicího traktu. Jedná se většinou o hlasité kontrakce, které k aktivitě trávicího traktu patří. Pokud jsou však spojeny s bolestí, nebo otokem, je potřeba konzultovat váš zdravotní stav s lékařem.

Praskání v čelisti

Pokud jde o hlasitý zvuk, je pravděpodobné, že je způsoben přeskakováním čelistního kloubu, což ovšem nemusí být problém a na jeho funkčnost to nemusí mít žádný vliv. Kritická situace nastává v okamžiku, kdy máte problémy s otevíráním nebo zavíráním úst. Lékaře byste měli vyhledat také v případě, že se lupání čelisti ozývá i v noci, pak je pravděpodobné, že ve spánku mimoděk zatínáte zuby a z dlouhodobého hlediska může dojít až k poškození čelistního kloubu.

Jemné hvízdání v nose

Pokud se při nádechu a výdechu ozývá ve vašem nose pískání a hvízdání, je to pravděpodobně způsobeno zúženými dýchacími cestami. Obvykle jde o dočasnou záležitost, kdy dýchací cesty blokuje nějaká překážka. Problémem je hvízdání, které se objevilo po nějakém úraze či zranění a které ani po delčí době neustává, potom totiž může jít například o důsledek proděravělé nosní přepážky.

Zvonění a pískání v uších

Pískání nebo zvonění v uších, které zčistajasna začne také brzo skončí, říkají odborníci tinnitus, a je pouze ve vaší hlavě. Mozek totiž chybně interpretuje elektrické impulsy jako zvuk, většinou je to způsobeno dočasným chybným fungováním vnitřního ucha. Varovné je, pokud se pískání ozývá jen v jednom uchu, protože potom může jít o symptom infekce, nebo poškození vnitřního ucha.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
3 nejčastějších ženských stížností: Co s nimi
Detox celebrit: Který vyzkoušet, a na který zapomenout
Víte, kdy co dělat? Nejlepší čas na... cokoli
Skřivani jsou šťastnější než sovy
Na co z ženského těla zírají muži nejčastěji?
7 částí těla, které vůbec nepotřebujete