Menu
Úvod  › 

10 tipů: Jak uklidnit dítě s kolikou

Každý rodič na světě to důvěrně zná. Dítě se kroutí, pláče klidně celé hodiny a vy byste dali cokoli za to, aby se mu konečně ulevilo a byl klid. Inspirujte se deseti tipy, které vám pomohou uklidnit dítě s kolikou.

Lékaři definují jako pláč spojený s kolikou takový pláč, který trvá více než tři hodiny denně, minimálně třikrát v týdnu. Postihuje přibližně dvacet procent novorozenců a jejich rodičům přináší bezesný spánek, protože jejich ratolesti pláčou několik hodin bez zjevného důvodu. Následující desítka tipů, prověřených rodiči, vám pomůže tyto zoufalé dny překonat:

- Pokud kojíte, dávejte velký pozor na to, jak se stravujete a zapisujte si všechno, co jíte. Některé potraviny, jako jsou mléčné výrobky, kofein, nebo čokoláda mohou být příčinou koliky. Ujistěte se také, že máte vyhovující techniku kojení, že je dítě dobře přisáté a vypije dostatečné množství mléka.

- Pokud je dítě krmeno z lahve, ujistěte se, že mléko má podobnou teplotu jako tělo. Zkuste také snížit množství mléka, které dítě při jednom krmení vypije. Raději jej krmte víckrát za den, ale nepřekrmujte jej.

- Umístěte dítě do podobné polohy, v jaké se nacházelo v děloze. Pro děti je tato embryonální poloha velmi příjemná, uklidní je a také jim pomůže zmírnit napětí v břiše.

- Hýbejte se. Pohyb má na děti s kolikou zázračný účinek. Pokud je záchvat koliky těžký, dejte dítě do kočárku, poskakujte s ním na velkém nafukovacím míči, nebo jej chovejte a přecházejte z pokoje do pokoje.

- Uklidněte dítě dotykem. Kontakt kůže na kůže může plačící dítě výrazně uklidnit. Svlékněte dítě i sebe do půl těla a vyzkoušejte dotyk nahé kůže.

- I když je to pro vás velmi obtížné, snažte se zachovat klidný tón. Děti jsou velice citlivé a podráždění z vašeho hlasu snadno postřehnou. Váš stres a křik ještě celou situaci zhorší.

- Zkuste dítěti dát na bříško teplý obklad, nebo mu dopřejte teplou vanu. Ujistěte se, že voda ani obklad nejsou moc horké.

- Nebojte se dudlíku. V bezesných nocích může být vaší spásou.

- Po krmení nechávejte dítě důsledně odříhnout. Čím častěji se vám to podaří, tím menší problémy budete mít s kolikou.

- Nebojte se říct si o pomoc. Je normální, že jste vyčerpaní z dětského pláče a už dál nemůžete. Není nic špatného na tom, když své blízké požádáte, aby vám pomohli s dítětem a na chvíli jej například pohlídali, abyste si mohli odpočinout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte vědět o novorozenecké kolice
První pomoc při novorozenecké kolice
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Věci, bez kterých se rodiče dětí neobejdou
Vše, co byste měli vědět o opruzeninách dětí