Menu
Úvod  › 

Skončete s přejídáním: Jak zvládnout své chutě

Vlastně ani nemáte hlad, ale nedokážete zvládnout své chutě a zkonzumujete mnohem víc jídla, než skutečně potřebujete. Skoncujte s přejídáním jednou provždy.

Neexistuje člověk, který by ten pocit neznal. Máte k dispozici své oblíbené jídlo a zkonzumujete ho mnohem víc, než potřebujete k zasycení. S občasným přejídáním má zkušenost každý, podle odborníků je však vzrůstajícím problémem pravidelné přejídání, kterým mají lidé tendenci řešit stresové situace, emoční vypětí i frustraci. Bojujete také se svými chutěmi a následně s přebytečnými kilogramy? Inspirujte se tipy proti přejídání:

1. Oznámkujte svůj hlad.

Podle odborníků je problémem přejídání především nadbytek potravin, které jsou modernímu člověku prakticky neustále k dispozici. Po jídle potom často saháme i v situacích, kdy vlastně ani hlad nepociťujeme. Předtím, než se rozhodnete otevřít lednici, měli byste si nejprve ujasnit, zda skutečně pociťujete hlad, nebo máte spíše jen chuť, případně zaháníte nudu. Velmi často také lidé sahají po jídle v okamžiku, kdy jejich primárním pocitem je vlastně žízeň. Oznámkujte svůj hlad na stupnici od jedné do pěti, přičemž pětka bude označovat skutečně intenzivní hlad a jednička pouze chuť. Do lednice se vypravte pouze v případě, že svůj hlad označíte trojkou a výš. Předtím však ještě vypijte sklenici vody.

2. Pravidlo čtyřech hodin

Nejste si jisti, co přesně označit za hlad? Podívejte se na hodinky. Po plnohodnotném jídle byste měli vydržet čtyři hodiny, než pocítíte intenzivní hlad. Pokud navíc dodržujete pravidlo, kdy byste měli zkonzumovat pět jídel za den, pocit hladu by se neměl vůbec dostavit. K ukojení chuti by vám vždy měl stačit jen kousek ovoce, nebo například několik ořechů.

3. Vsaďte na snídani

Studie publikovaná v British Journal od Mutrition zjistila, že lidé, kteří konzumují více tuků, proteinů a sacharidů ráno, se cítí přes den více sytí a zkonzumují v průběhu dne méně kalorií. Pokud přeskočíte snídani a startujete do nového dne s prázdným žaludkem, budete mít mnohem větší tendenci přejídat se. Ideální snídaně by měla obsahovat minimálně 250 kalorií.

4. Zdánlivě velký objem

Výzkumy prokázaly, že lidský mozek je velmi snadno oklamatelný. Pokud se nám jeví porce, která před námi leží na talíři, jako velká, pocit zasycení se dostaví mnohem dříve. Jestliže si například na talíř naložíte zeleninový salát, nebo nakrájené ovoce, zkonzumujete mnohem méně kalorií, než když si dáte například sušenky (které jsou sice kaloricky vydatnější, ale vypadají malé). Trik je v tom, aby váš taliř vypadal plný, aniž byste jej museli zaplnit kalorickými bombami.

5. Zásobte se vlákninou

Vláknina vám pomůže dosáhnout rychleji pocitu zasycení a ten vám vydrží delší dobu. Studie publikovaná v Journal of the American Dietetic Association snižuje pravidelný přísun vlákniny BMI a snižuje riziko diabetu typu 2 a kardiovaskulárních chorob. Zařaďte tedy do svého jídelníčku co nejvíce mrkve a jablek. Bílé pečivo a těstoviny potom vyměňte za celozrné. Vaše tendence k přejídání budou mnohem menší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 triků, které vás nutí k přejídání
Jak zkrotit svou chuť k jídlu
5 signálů, že to s dietou skutečně přeháníte
Potřebujete skutečně zhubnout?
Čím méně budete spát, tím více budete jíst