Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč jste pořád tak unavení

Ve stejném okamžiku, kdy vstanete z postele, už byste si do ní nejraději znovu lehli. Jste neustále unavení bez zjevné příčiny? Možná je to kvůli jedné z následujících příčin.

Mírná únava patří k současnému hektickému životnímu stylu a potýká se s ní prakticky každý člověk. Pokud se ale cítíte skutečně vyčerpaní (bez toho, aniž byste den předtím složili ručně čtyři metráky uhlí), nebo vaše únava trvá déle než dva týdny, pravděpodobně vám chce vaše tělo naznačit, že všechno není v pořádku.Tady je pět důvodů, které jsou možná zodpovědné za vaši zoufalou únavu:

1. Anémie.

Únava způsobená anémii, neboli chudokrevností, je výsledkem nedostatku červených krvinek, které dopravují kyslík z plic do tkání a buněk. Pokud chudokrevností trpíte, můžete se cítit slabí, unavení, či se potýkat s dušností. Anémie může být způsobena nedostatkem vitamínů, železa, velkou ztrátou krve, vnitřním krvácením, nebo chronickými nemocemi, jako je například revmatická artritida, rakovina nebo například selhání ledvin. Jedním z hlavních symptomů anémie je však právě únava. Pokud se k ní přidá některý z dalších příznaků chudokrevnosti, jako je například slabost, problémy se spánkem, potíže s koncentrací, bušení srdce, bolest na hrudi, nebo bolesti hlavy, měli byste vyhledat lékaře a podstoupit krevní testy.

2. Problémy se štítnou žlázou.

Pokud jsou hormony produkované štítnou žlázou v nerovnováze (ať už je jejich stav nad nebo pod normou), mohou vás vyčerpávat i běžné každodenní aktivity. Pravděpodobně by vás přitom ani nenapadlo, že tak malá žláza (má velikost přibližně stejnou jako uzel na kravatě) vám může způsobit tak značné problémy. Hyperaktivní štítná žláza zrychluje váš metabolismus, zatímco snížená funkce štítné žlázy ho zpomaluje. Se zvýšenou funkcí štítné žlázy je často spojena svalová slabost a pocit únavy, kdy najednou zjistíte, že jsou pro vás velmi náročné i aktivity, které jste v minulosti vykonávali bez větších problémů. Mezi další příznaky hyperaktivní štítné žlázy patří i nevysvětlitelné úbytky váhy, návaly horka, bušení srdce, či neustálý pocit žízně. Velká únava je však spojena i se sníženou funkcí štítné žlázy a mimo to si můžete povšimnout i dalších příznaků, jako je zadržování vody, pocitů chladu, či zácpy.

3. Diabetes.

Každý rok je diabetes typu 2 diagnostikována u milionů lidí, ale další miliony přitom vůbec netuší, že touto nemocí trpí. Právě značná únava je přitom jedním z průvodních symptomů tohoto onemocnění. Kromě vyčerpání, které ztěžuje nemocným fungování v běžném životě, je častým symptomem velký pocit žízně, časté močení, podrážděnost, kvasinkové infekce či rozostřené vidění.

4. Deprese.

Deprese nemá nic společného s nárazovou špatnou náladou, ale jedná se o závažné onemocnění, které ovlivňuje všechny oblasti života nemocného. Bez patřičné léčby mohou symptomy deprese trvat týdny, měsíce, ale i roky. Průběh onemocnění je značně individuální, ale prakticky všichni nemocní se potýkají s razantním poklesem energie, problémy se spánkem i jídlem, potíže se soustředěním i pamětí a záchvaty úzkosti. Jestliže máte podezření, že by se depresivní porucha mohla týkat i vás, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit adekvátní léčbu.

5 Revmatická artritida.

Toto vážné autoimunitní onemocnění není často v počátcích vůbec diagnostikováno a nemocní vyhledají lékařskou pomoc až v pokročilých stádiích. Zjednodušeně řečeno při něm imunitní systém bojuje proti vlastnímu tělu, respektive proti tkáni zdravých kloubů, která je poté nevratně poškozena. Typická je pro revmatickou artritidu ztuhlost kloubů, která je výrazně horší ráno, otoky kloubů, ztráta chuti k jídlu, ale i pokles energie a značná únava.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: 5 důvodů proč ...