Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč byste se měli smát častěji

Smích zlepšuje paměť, rozvíjí kreativitu a tlumí stres. Seznamte se s pěti důvody, proč se vám vyplatí smát se víc a častěji.

Smích léčí. Dobrá nálada, půl zdraví. Máte pocit, že pořádáme soutěž o největší klišé století? Tahle lidová moudra a tisíckrát provařená přísloví se ale kupodivu zakládají na pravdě. Smích a humor mohou pro vaše tělo a zdraví udělat mnohem víc než kdejaké léky. K čemu je vám smích vůbec užitečný?

1. Zlepšuje paměť.

Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří se často smějí, mají lepší dlouhodobou paměť než zatvrzelí pesimisté. Nejste spokojeni se svými pracovními výkony a máte pocit, že se o vás pokouší Alzheimer? Stačí zvýšit frekvenci chechtání a zlepší se i vaše paměť.

2. Pomáhá kreativitě.

Humor a smích udržuje váš mozek v kondici a vyžaduje spolupráci nejrůznějších mozkových center. Vyprávěním vtipů se tak zlepšuje vaše kreativita, což se vám bude hodit zejména při pracovních poradách.

3. Redukuje stres.

I když je to v mnoha situacích společensky neakceptovatelné, smích redukuje vyplavování stresových hormonů. Kromě toho, že smíchem odlehčíte situaci, zmírní se váš vztek a agresivita, protože se sníží hladina stresových hormonů ve vaší krvi.

4. Povzbuzuje imunitní systém.

Když se smějete, roste ve vaší krvi hladina protilátek, které dokáží ničit viry, ale například i rakovinové bujení. Smíchem tak přinášíte rovnováhu do všech složek imunitního systému. Kromě toho je smích výborným aerobním tréninkem. Kromě toho smích snižuje váš krevní tlak, zvyšuje průtok krve cévním systémem a zlepšuje okysličení tkání.

5. Zlepšuje vztahy mezi lidmi.

Pokud na vašem pracovišti pracují napjaté vztahy, je nejvyšší čas vnést sem víc humoru. Smích a humor dokáže bourat bloky a hranice mezi lidmi. Podle psychologů společný smích podporuje sdílení, podněcuje ke spolupráci a zvyšuje motivaci k řešení problémů. A mimochodem víte, že průměrný člověk se za den zasměje sedmnáctkrát? Jste podprůměrní, nebo nadprůměrní?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zdravotní doporučení, která můžete ignorovat
10 důvodů, proč jste pořád unavení
Biologické hodiny mužů: Kdy se stát otcem
5 překvapivých zabijáků spermií