Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč nepít colové nápoje

Nejenže po nich ztloustnete, dostanete cukrovku, ale ještě budete rychleji stárnout, zvýší vaše riziko rakoviny a budete mít ústa plná zkažených zubů. Představujeme vám pět důvodů, proč byste měli zapomenout na colové nápoje.

Pokud občas nahlédnete do lifestylových magazínů, nebude pro vás překvapením, že colové nápoje jsou jedním z největších nepřátel vaší postavy a že nejde v podstatě o nic jiného než o sladkou vodu. Neobsahují žádné výživově cenné složky a mají přímou souvislost s výskytem obezity a diabetu. Tady je ale další pět důvodů, proč byste colové nápoje skutečně měli vyřadit ze svého života:

Urychlují stárnutí

Ať už dietní nebo "normální", všechny colové nápoje obsahují fosfáty nebo kyselinu fosforečnou, která dodává colovým nápojům jejich palčivou chuť a prodlužují jejich trvanlivost. I když se fosfáty nachází v řadě dalších potravin, jako jsou například masové a mléčný výrobky, nebo ořechy, příliš mnoho fosforečnanů vede k problémům se srdcem a ledvinami, úbytku svalové hmoty, osteoporóze. Kromě toho urychlují stárnutí. Potvrdila to studie publikovaná v roce 2010 v FASEB Journal. Podle ní vysoká hladina fosfátů způsobila u laboratorních krys mnohem časnější úmrtí než u těch, které měly hladinu fosfátů v normě.

Umělý karamel způsobuje rakovinu

V roce 2011 vznesl Center for Science in the Public Interest žádost na Food and Drug Administration, aby zakázala průmyslově vyráběný karamel, který dodává některým colovým nápojům hnědou barvu. Důvodem je skutečnost, že obsahuje 2-metylimidazol a 4-metylimidazol, které způsobují rakovinu u zvířat. Podle California´s strict Proposition stačí jen šestnáct mikrogramů 4-metylimidazolu denně na osobu, aby se významně zvýšilo riziko rakoviny krku.

Způsobují zubní kazy

Stomatologové v poslední době mluví o explozi zubních kazů, které jsou způsobeny náruživým pitím příliš sladkých colových nápojů. Nadměrná konzumace colových nápojů poškozuje zuby nejen obrovským množstvím cukru, který představuje živnou půdu pro zubní kaz, ale i kyselinami, které obsahují a které narušují zubní sklovinu.

Toxické plechovky

Vaše zdraví neohrožují pouze samotné colové nápoje ale i jejich obal ve formě plechovek. Téměř všechny hliníkové plechovky obsahují bisfenol A (BPA), který může mít spojitost s mnoha zdravotními komplikacemi od sterility až po obezitu.

Znečištění vodních zdrojů

Průmyslově vyráběná sladidla se nepodepisují negativně jen na vašem těle ale i na životním prostředí, zejména na vodních zdrojích. V roce 2009 prokázala švýcarská studie, že chemikálie používané při výrobě umělých sladidel ničí řeky, jezera i vodní rostlinstvo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nebezpečná kabelka: Nenápadné riziko pro vaše zdraví
Pravda o light nápojích: Tloustne se po nich
Jak nepřibrat 20 kilo? Přestaňte pít colu!