Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč byste měli spát víc

Zhubnete, zbavíte se únavy, povzbudíte svůj mozek, budete lepším řidičem a dosáhnete lepších výsledků v práci. Seznamte se s pěti důvody, proč se vám vyplatí více spát.

Nic se nevyrovná pocitu, když se probudíte po kvalitním a dlouhém spánku. Člověk ideálně potřebuje sedm až devět hodin spánku za noc, ale Evropané spí v průměru šest hodin a čtyřicet minut přes týden a sedm a půl hodiny o víkendu. Na spánek byste si však měli najít více času. Tady je pět důvodů, proč se vám vyplatí spát víc:

Vyspíte se a zhubnete

Nemůžete se zbavit pivního břicha? Zkuste spát víc. Spánek je základním faktorem, který reguluje hormon hladu grelin a hormon sytosti leptin. Jde o hormony, které zodpovídají za pocity hladu a nasycení. Pokud spíte nedostatečně dlouhou dobu, vaše tělo produkuje příliš mnoho grelinu a příliš málo leptinu, což je příčinou vašeho neustálého pocitu hladu. V důsledku nedostatek spánku zvyšuje riziko obezity, diabetu a hypertenze. Podle výzkumu provedeného na Columbia Medical Center lidé, kteří spí denně méně než pět hodin mají o šedesát procent větší riziko obezity než ti, kteří spí denně sedm hodin. Ti, kteří spí málo, mají o téměř polovinu větší riziko cukrovky a o šedesát procent větší riziko rozvoje vysokého tlaku.

Zbavíte se únavy

Jde o velmi jednoduchou rovnici: když jste unavení, jste předráždění, nervózní a náladoví. A unavení jste, když jste nevyspalí. Výzkumy dokonce naznačují, že nedostatek spánku souvisí s duševními poruchami, jako je deprese a úzkostné poruchy. Výzkum provedený na University of London zjistil, že lidé, kteří trpí nespavostí, mají mnohem větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine deprese. Například ti lidé, kteří chodí denně spát až po půlnoci, mají o dvacet procent větší šanci, že budou trpět depresí, nebo se u nich dokonce objeví sebevražedné sklony.

Povzbudíte svůj mozek

Dostatečné množství spánku je nezbytné pro správné fungování mozku, udržení koncentrace a krátkodobé i dlouhodobé paměti. Je prokázáno, že i krátkodobé zdřímnutí si má pozitivní vliv na schopnost zapamatovat si psaný text. Stejně tak vám dostatečné množství spánku zajistí potřebnou koncentraci, a naopak, bez adekvátního spánkového režimu bude váš mozek vyčerpaný, budete zmatení a nebudete se schopni soustředit.

Budete lepší v práci

Máte před důležitou prezentací, nebo pracovní schůzkou? Potom to nejlepší, co můžete udělat, je jít si lehnout. Studie holandských lékařů zjistila, že děti, které nemají dostatečné množství spánku, podávají mnohem horší výkony ve škole. Podobné výsledky se potvrdily i u vysokoškolských studentů. Ti, kteří spali delší dobu, dosahovali výrazně lepších výsledků při školních testech a zkouškách.

Budete lepším řidičem

Věděli jste, že nevyspalý řidič má podobné reakce jako řidič, který je pod vlivem alkoholu? Nedostatek spánku je srovnatelný s 0,8 promile alkoholu v krvi - reakce se zpožďují, koncentrace opadá, člověk více chybuje v úsudku a mnohem hůře udržuje pozornost. Krátký spánek zmíněné riziko sníží, ale jen trochu. Kdo usne na čtyři hodiny, nadělá příští den tolik různých chyb, jako by měl v krvi 0,5 promile. Při déletrvajících spánkových poruchách roste pravděpodobnost nehody o 650 procent.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pravda a mýty o spánku
Shodnete se s partnerkou v posteli?
6 zlozvyků, které vám kradou spánek
Oddělené ložnice: Proč je lepší spát zvlášť