Menu
Úvod  › 

Tipy pro fotografování dětí

Zapomeňte na rozmazané fotky vzdálených postaviček, u nichž po čase ani nepoznáte, které dítě na nich bylo zachyceno. Přinášíme vám tipy, jak získat profesionální fotografie svých dětí.

Aranžované fotky ve fotografickém ateliéru, kdy má dítě k dispozici spoustu rekvizit, oblečení a několik lidí, kteří ho zabavují, vypadají sice pěkně, ale v domácím prostředí se vám jich podaří jen velmi těžko docílit. Dítě je neustále v pohybu, rozhodně s vámi nespolupracuje a nechce si stoupnout tam, kde byste ho potřebovali mít. Jak můžete získat kvalitní fotky svých potomků i bez pomoci profesionálního fotografa?

Základem dobrých fotografií je kvalitní vybavení. I když vám možná letáky obchodu slibují něco jiného, fakt zůstává, že s kompaktem za dva tisíce zkrátka výjimečné fotky neuděláte, i kdybyste se rozkrájeli. Pokud mají vaše fotky za něco stát, kupte si alespoň základní zrcadlovku, která vás povýší nad masu těch, co jen cvakají, do skupiny těch, co skutečně fotografují.

Využijte zároveň toho, že nikdo nezná vaše dítě lépe než vy. Vy znáte dokonale jeho denní režim, víte, kdy je odpočaté, kdy je přetažené a kdy už chce mít svůj klid. Víte, kdy chodí jíst, kdy se chodí koupat a při jakých činnostech je nejklidnější, či nejroztomilejší. Využijte toho a vytěžte ze svých znalostí co nejvíc.

1. Využijte co nejvíc přirozené světlo.

Snažte se dostat dítě co nejblíže k oknu, balkónovým dveřím, nebo jinému zdroji přirozeného světla a využít ho ve svůj prospěch. Pokud počasí dovolí, vyjděte ven, rozložte si na trávu barevnou deku a vyfoťte dítě na ní. Přirozené světlo poskytne vašim snímkům měkké tóny, dodá pleti dítěte přirozený odstín a rovnoměrné nasvícení.

2. Hledejte netradiční způsoby.

Pokud budete mít na všech fotkách celou postavu dítěte od špiček nohou až po temeno hlavy, vaše fotoalba budou jedna velká nuda. Hledejte netradiční cesty a způsoby zachycení dětského těla. Zaměřte se na originální výřezy, nejen obličeje, ale například chodidel, dlaní a podobně.

3. Hlídejte si správný okamžik.

Mějte fotoaparát neustále po ruce a pohotovosti. Geniální fotografie jsou záležitostí okamžiku a schopnosti zachytit prchavou náladu nebo akci. Momentky mají často větší sílu než aranžované fotografie.

4. V jednoduchosti je síla.

Snažte se fotografovat dítě na jednoduchém a jednobarevném pozadí. Čím víc předmětů se bude v jeho okolí nacházet, tím víc budou odvádět pozornost od samotného fotografovaného. Uvědomte si, že skutečně dobré snímky jsou velmi jednoduché a mají jasnou myšlenku či nápad.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy, jak fotit jako profesionál?
5 tipů, jak vypadat skvěle na fotkách
5 triků, které zlepší vaše fotografie
Jak pořídit erotické fotografie