Menu
Úvod  › 

13 věcí, které o svém těle ještě nevíte

Věděli jste, že za život se vám odloupne padesát kilogramů kožních buněk, nebo že si váš nos pamatuje přibližně padesát tisíc vůní? Zveme vás na fascinující exkurzi po vašem vlastním těle.

1. Otisk jazyka

Pokud se někdy rozhodnete dát na dráhu lupiče, nikdy neolizujte místo činu. Stejně jako na světě neexistují dva stejné otisky prstů, každý člověk má svůj jedinečný otisk jazyka, který nemá na světě dvojníka.

2. Olupování kůže

Každou hodinu se člověku "odloupne" přibližně šest set tisíc částeček kůže. To znamená, že každý rok se z vás odloupne tři čtvrtě kilogramu kožních buněk. Jestliže se dožijete sedmdesáti let, ztratíte do té doby víc než padesát kilogramů kožních buněk.

3. Kolik máte kostí

Dospělí lidé mají menší počet kostí než děti. Rodíme se s tři sta padesáti kostmi, ale časem některé kosti srůstají, takže v dospělosti máme už jen dvě stě šest kostí.

4. Nový žaludek

Věděli jste, že se žaludeční výstelka obnovuje každé tři až čtyři dny? Pokud by tomu tak nebylo silné žaludeční šťávy by netrávily pouze jídlo ale i samotný žaludek.

5. Paměť na vůně

Váš čich sice není tak citlivý jako například čich psa, nicméně váš nos si dokáže zapamatovat až padesát tisíc různých vůní.

6. Dlouhá střeva

Tenké střevo je přibližně třikrát delší než je výška průměrného dospělého. Jeho délka se pohybuje od pěti a půl do sedmi metrů.

7. Bakterie

Každý čtvereční centimetr vaší pokožky kdekoli na vašem těle je pokryt dvaatřiceti miliony bakterií. Naštěstí je naprostá většina z nich zcela neškodná.

8. Zdroj tělesného odéru

Zdrojem zapáchajících nohou a podpaží je pot. Jen na chodidlech se nachází víc než půl milionu potních žláz a za den mohou naše potní žlázy vyprodukovat víc než půl litru potu.

9. Rychlost kýchnutí

Vzduch a kapénky při kýchnutí letí z lidského nosu rychlostí víc než sto padesát kilometrů v hodině.

10. Vzdálenost, kterou urazí krev

Krev musí urazit dlouhou vzdálenost. V lidském těle se nachází téměř sto tisíc kilometrů krevních cév. Srdce je přitom nejvýkonnější pumpou na světě, která každý den přečerpá víc než 7 500 litrů krve.

11. Množství slin

Je to sice hodně nechutná představa, ale kdybyste zatoužili zaplavat si ve svých vlastních slinách, bylo by to klidně možné. Za život totiž průměrný člověk vyprodukuje třicet tisíc litrů slin, což by stačilo na naplnění dvou plaveckých bazénů.

12. Hlasitost chrápání

Šedesát procent šedesátiletých mužů a čtyřicet procent stejně starých žen chrápe. Průměrná hlasitost chrápání činí šedesát decibelů, ale u některých extrémních případů může dosáhnout až osmdesáti decibelů. To už je úroveň hluku, kterého dosahuje pneumatické kladivo. Jen tak pro informaci; úroveň hluku o pětaosmdesáti decibelech je považována za ohrožující pro lidský sluch.

13. Počet vlasů

Blonďatí lidé mají více vlasů než ostatní. Barva vlasů souvisí s tím, kolik vlasových cibulek se nachází na vaší hlavě. Průměrný člověk má sto tisíce vlasových cibulek, které za život vyprodukují průměrně dvacet vlasů. Blonďáci mají v průměru 146 000 vlasových cibulek. Lidé s tmavými vlasy mají průměrně 110 000 vlasových cibulek a průměrně jsou na tom hnědovlasí, kterým hlavu pokrývá průměrně sto tisíc vlasových cibulek. Nejhůře jsou na tom zrzaví, kteří mají na hlavě průměrně osmdesát šest tisíc vlasových cibulek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejčastějších lékařských chyb, které vídáte v seriálech
7 divných věcí, které děláte každý den
6 nejhorších a nejkurióznějších nemocí světa
Nejšpinavější jídla, která denně jíte
Pro muže: 40 věcí, které musíte udělat, než vám bude 30