Menu
Úvod  › 

Počítačové hry vašemu mozku nepomohou

Hrajete počítačové hry, které mají trénovat mozek, a doufáte, že se tak stanete chytřejší? Marná snaha. Nová studie zjistila, že hraní podobných her nemá větší vliv než například brouzdání po internetu.

Šestitýdenní studie, jejíž závěry citoval server msn, zjistila, že lidé, kteří hrají online hry, údajně zlepšující výkon mozku, vás chytřejší neučiní. Respondenti výzkumu byli vybráni z televizní show BBC. Téměř devět tisíc lidí ve věku od osmnácti do šedesáti let bylo požádáno, aby nejméně deset minut denně, tři dny v týdnu, hrálo počítačové hry, které mají údajně zlepšovat paměť, výkonnost mozku a kognitivní schopnosti.

Poté byly jejich výsledky srovnány s téměř třemi tisíci osobami, které žádné hry nehrály, ale strávily podobné množství času brouzdáním na internetu. Všem participantům byl před a po experimentu byl zadán IQ test.

Vědci zjistili, že lidé, kteří si šest týdnů trénovali mozek pomocí her, nedosáhli lepších výsledků než ti, kteří pouze surfovali po internetu. V některých částech testu dokonce "surfaři" dosahovali lepších výsledků než ti, kteří hráli hry.

"Pokud tento typ her hrajete pro svou zábavu, je všechno v pořádku, ale pokud doufáte, že si jimi zvýšíte své IQ, jde o ztrátu času," říká Adrian Owen, vedoucí výzkumu z Cognition and Brain Sciences unit at Britain´s Medical Research Council.

Proti výsledkům výzkumu se postavili vědci z National Academy of Sciences, kteří provedli před časem výzkum dokazující, že tyto hry zlepšují paměť u starších lidí. Malou, nicméně existující, účinnost her na mozek připouští i Art Kramer, profesor psychologie na univerzitě v Illinois. "Problém je však v tom, že učení je v tomto případě velmi specifické a schopnosti naučené v online hrách se dají jen ve velmi malé míře uplatnit v reálném životě."

Místo hraní her na počítači Kramer doporučuje, aby lidé raději cvičili, čímž prospějí svým mozkovým buňkám mnohem více. Fyzická aktivita pomáhá vytvářet nová spojení mezi neurony a produkovat nové mozkové buňky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Čím větší břicho, tím menší mozek
5 jídel, která nakrmí váš mozek
Mizerní řidiči mají svou neschopnost v genech
Tipy, které povzbudí vaši paměť