Menu
Úvod  › 

5 věcí, které byste měli vědět o ženském mozku

Ženy prochází pubertou dvakrát, jejich mozek se v těhotenství zmenší a jejich chuť na sex je naprosto nevyzpytatelná. Následujících pět věcí byste o ženském mozku měli vědět.

1. Pubertou prochází dvakrát.

Snad nikdo na světě netouží odžít si znovu svou pubertu. Tělesné změna a hormonální bouře jsou zodpovědné za výkyvy nálad, zdravotní nepříjemnosti a pocity nepohodlí. Jenže ženy si pubertu odžijí za svůj život hned dvakrát. Kolem čtyřicátého roku prochází něčím, co se odborně jmenuje perimenopauza. Obvykle startuje v třiačtyřicátém roce a vrcholu dosahuje v sedmačtyřiceti. Provází ji nepravidelná perioda, noční pocení a hlavně výkyvy nálad, za které by se nemusel stydět ani protřelý puberťák.

2. Má mateřsky naprogramovaný mozek.

Tělesné, hormonální, emocionální a sociální změny, kterými projde žena těsně po porodu jsou skutečně fascinující. A protože se narozením dítěte všechno v jejím životě mění, vyžaduje tím více stálou oporu od svého partnera. V průběhu evoluce byly ženy jen zcela výjimečně matkami na plný úvazek, protože kolem nich bylo neustále dost příbuzných, kteří jim mohli s potomky pomoci. A ženy byly zvyklé, že se jim této pomoci dostávalo. Proto také po porodu vyžadují mnohem více ohledů a projevů podpory než kdykoli předtím. A když už jsme u toho mateřství; tušili jste, že kojení je pro ženský mozek působivější a hodnotnější než kokain?

3. Těhotný mozek

V prvních osmi týdnech těhotenství vzrůstá hladina progesteronu třicetkrát. To je také důvod, proč se těhotné ženy cítí tolik vyčerpané a chtějí neustále spát, progesteron totiž působí jako vynikající sedativum. V průběhu těhotenství se také ženský mozek o něco zmenší. Podle studie publikované v roce 2002 v magazínu American Journal of Neuroradiology se jeho velikost zmenší o čtyři procenta, ale nejpozději šest měsíců po porodu se vrací k normální velikosti. Studie také dokázaly, že s těhotenstvím jsou spojeny problémy s pamětí (mají je na svědomí opět těhotenské hormony).

4. Snáze vypnou chuť na sex.

Chuť na sex u žen je nevyzpytatelná a může se změnit během okamžiku. Zatímco u mužů je touha po sexu víceméně konstantní veličinou, podle provedených studií stačí ženám k poklesu sexuální touhy například stres, mateřství, těhotenství, menopauza, ale i studené nohy. Navíc ženský mozek není naprogramován na sexuální rychlovky a pokud má mít váš erotický život úspěch, je potřeba plánovat s větším předstihem než pár minut.

5. Vyhýbají se agresi.

Zatímco u mužů probouzí konfliktní situace reakci typu útěk, nebo boj, ženy jsou spíše nastavené na řešení konfliktů přátelským způsobem. Ženský mozek je zkrátka naprogramovaný na vyhýbání se agresivním reakcím. Podle vědců jde o důsledek evoluce, kdy ženy musely zůstat naživu, aby se mohly postarat o své potomky, proto se snažily vyhnout fyzické agresi a konfliktům. To však neznamená, že by ženy nebyly agresivní, jen dávají přednost jiným způsobům její vyjádření, než je fyzické násilí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 věcí, které ženy na mužích nesnáší
Věty, za které vás bude chtít zabít
Ženy zažívají víc orgasmů s bohatými muži
Test: Vyznáte se v ženském světě?