Menu
Úvod  › 

6 největších chyb při utrácení

Utrácíte peníze, které nemáte. Peníze vám utíkají přes příliš mnoho nevýhodných účtů. Dovolujete si impulsivní nákupy. Jak vypadají chyby, které vám každý měsíc vypalují díru do rozpočtu?

1. Utrácíte peníze, které nemáte

Jde o tu nejprimitivnější ale zároveň nejčastější chybu, které se lidé dopouštějí - a totiž, že utrácejí peníze, které nemají. Berou si totiž půjčky a úvěry. Ať už si půjčíte, nakupujete na kreditní kartu, nebo využíváte kontokorentu na svém účtu, vždy vrátíte víc, než jste si půjčili a z hlediska finanční výhodnosti nikdy nemůžete zvítězit.

2. Máte zřízeno příliš účtů

Necháte se zlákat aktuálními nabídkami a akcemi bank? Potom se vám může snadno stát, že se necháte přesvědčit k otevření hned několika účtů. Nicméně pokud nevyděláváte miliony, nemá smysl vlastnit víc než dva účty. Na poplatcích zaplatíte zbytečně moc a přitom vám už další účty nenabídnou nic nového.

3. Impulsivně nakupujete s kreditní kartou

Pokud chodíte nakupovat s kreditní kartou, mnohem snáze se necháte unést k impulsivním nákupů, kdy nakoupíte víc, než jste původně zamýšleli a hlavně než si můžete dovolit. Tím, že nemáte v ruce bankovky, nemáte ani přehled, kolik jste ve skutečnosti utratili. Navíc proti vám hraje možnost jít s kartou do mínusu a utrácet tak peníze, které ani reálně nemáte.

4. Utrácíte v předstihu

Když jdete nakupovat už předem kalkulujete s tím, že vám má za týden přijít výplata, takže klidně ignorujete limit karty a dovolíte si jít do mínusu. Jenže tím bezděky opakujete první chybu a totiž, že utrácíte peníze, které nemáte. Dbejte na to, abyste za každých okolností zůstávali v plusových hodnotách. I když se kontokorent jeví nevinně, stále se jedná o dluhy, ze kterých budete platit úroky.

5. Pro stromy nevidíte les

Honíte se za slevovými kupóny, výhodnými nabídkami a bonusy? Je sice fajn, že se snažíte ušetřit každou korunu navíc, ale máte přehled, kolik peněz vám uteče v drobných nákupech a detailech? Stejně tak byste neměli šetřit na úkor kvality. Pokud si koupíte nejlevnější výrobek ušetříte sice jednorázově malou částku, ale za opravy v dlouhodobém horizontu zaplatíte mnohem víc.

6. Nezajímáte se o detaily

Peníze od vás nemusí utíkat celým proudem ale klidně jen mnoha nenápadnými pramínky. Problém je v tom, že nad těmito drobnými útratami nepřemýšlíte a děláte je automaticky. Ráno si ve firemní kantýně koupíte čokoládovou tyčinku, dvakrát za den si dáte v automatu kávu, odpoledne si zpříjemníte časopisem. I když se vám samostatně tyto položky jeví jako zcela zanedbatelné, v konečném součtu jde o částku, která je pro váš rozpočet významná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Muži, kteří ohrožují vaši peněženku
7 tipů, jak ušetřit při nákupech
Nenápadné drobnosti: Chytré triky, jak ušetřit