Menu
Úvod  › 

Kojenecká masáž: Co byste měli vědět

Posiluje imunitní systém, napomáhá růstu, působí jako prevence proti kolice. Kojenecká masáž je pro vaše dítě ideální. Proč a jak ji poskytovat?

Masáž neposkytuje požitek zdaleka jen dospělým, velmi užitečná a prospěšná je i pro malé děti. Kojenecká masáž posiluje vazbu mezi matkou a dítětem, zlepšuje imunitní systém dítěte a může mu pomoci i od koliky. Výzkumy ukazují, že masírované děti lépe prospívají, jsou klidnější. Dotek kůže na kůži mezi rodiči a dítětem zlepšuje komunikaci a může pomoci lepšímu vybudování vztahu mezi otcem a dítětem.

Proč masírovat kojence?

Masáž pomáhá dětem dýchat rytmičtěji. Kojenci často dýchají nepravidelně, ale protože je kůže největší orgán lidského těla a je bohatá na nervová zakončení, masáž jim může pomoci.

Stimuluje produkci růstových hormonů. Pediatři již dlouho ví, že masírované děti prospívají mnohem lépe. To neznamená, že by děti rostly rychleji, nebo byly větší, jde o lepší prospívání tělesné, intelektuální i emoční. Studie Touch Research Institute na University od Miami Miller School of Medicine zjistila, že předčasně narozené děti, které jejich rodiče masírovali alespoň třikrát denně, přibrali za pět dní o třiapadesát procent více než nemasírovaní kojenci.

Rozvíjí se tím dětský mozek. Studie ukázaly, že u masírovaných kojenců se dochází k většímu neurologickému rozvoji. V prvních letech života dítěte se mozek rozvíjí nejrychleji a masáží jeho vývoj ještě víc podpoříte.

Povzbuzuje imunitní systém. Výzkum kojenců starých deset týdnů ukázal, že ti, kteří byli masírovaní, trpěli méně často nachlazením a dokonce se u nich s méně častěji objevoval průjem. Naopak vědci dokázali, že nedostatek doteků má na imunitní systém negativní vliv. Doteky povzbuzují sekreci trávicích hormonů a pomáhají pracovat trávicímu systému efektivněji.

Uvolňuje stres. Vědci jsou přesvědčeni, že jednou z příčin novorozenecké koliky je předráždění a nahromaděný stres. K jeho uvolnění napomáhá účinně právě novorozenecká masáž, která redukuje sekreci stresového hormonu kortizolu.

Jak masírovat

Najděte si pohodlné místo a vyhraďte si dostatek času. Dívejte se svému dítěti do očí a začněte pohybovat jeho nožičkami, jakoby jelo na kole. Nožičku mu pokrčte co nejvíc k bříšku, aby se uvolnil plyn. Mluvte na dítě klidným tichým hlasem, rozetřete mu po těle dětský olejíček a pomalými plynulými tahy do pokožky. Střídavě pokrčte a natáhněte jeho nožičky, aby se miminko protáhlo.

Ručička a nožičky masírujte jemnými kroužky, vezměte je mezi své ruce a jemně na ně tlačte a hněťte, abyste promasírovali i spodní vrstvy pokožky. Masáž ukončete na hrudníčku a zádech, která masírujte hranami dlaní od středu ke kraji, jako kdybyste obraceli stránky knihy. Masírujte pět až deset minut, abyste dítě příliš nevyčerpali.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se starat o novorozence
Znakování: Naučte se řeč svého dítěte
Test: Dokážete se postarat o mimino?
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka