Menu
Úvod  › 

Záškuby dětí ve spánku: Máte se bát?

Vaše miminko sebou ve spánku škube, cuká a záškuby probíhají celým tělíčkem. Vypadá to hrůzostrašně a jako první vás napadne epilepsie. Máte se skutečně bát?

"Když sebou moje třítýdenní dcerka začala ve spánku cukat, úplně jsem se vyděsila," říká třicetiletá Táňa. "Nešlo o ojedinělý záškub, ale o celou sérii, která vypadala jako jakési křeče. Někdy to bylo tak silné, že se tím i budila ze spánku. Byla jsem z toho zoufalá, hledala jsem její příznaky na internetu a jako první mi vyjela epilepsie, což mě samozřejmě neuklidnilo. Natočila jsem tedy dcerku na kameru a přinesla to video naší pediatričce, uklidnila mě, že jde o poměrně častou a neškodnou poruchu, kterou ve spánku trpí malé děti."

Záškuby miminek ve spánku mají odborný název: benigní novorozenecká myoklonie. Jde o poruchu, kdy se u novorozenců a kojenců v průběhu spánku objevují svalové záškuby. Cukání vypadá jako drobné křeče a záškuby se objevují obvykle na obou stranách těla. Postihují obvykle pouze prsty, zápěstí, či celé paže a někdy i nohy, či mimické svaly. V některých případech se mohou týkat celého těla miminka. Mohou se objevovat opakovaně a trvat až pět sekund. Tyto záškuby se obvykle objevují v mělkém spánku (typicky po usnutí, nebo před probuzením) a mohou být vyvolány určitými stimuly.

Rodiče se velmi často obávají, že záškuby jsou projevem epilepsie, či projevem neurologického onemocnění. Podstatným rozdílem, který by vás měl uklidnit, je skutečnost, že novorozenecká myoklonie se objevuje pouze a výhradně jen ve spánku. Poprvé se objevuje v prvních týdnech života a může trvat i jeden rok.

Ačkoli záškuby u malých dětí mohou vypadat poněkud děsivě, odborníci zdůrazňují, že novorozenecká myoklonie je zcela neškodná a nesignalizuje žádný zdravotní problém. Pokud se s touto poruchou vydáte k lékaři, žádné neurologické vyšetření, ani EEG neukáží žádné změny či problémy. Jestliže se však záškuby objeví i v bdělém stavu dítěte, měli byste zpozornět a rozhodně je nutné podstoupit odborné vyšetření.

Nejnepříjemnější na benigní novorozenecké myoklonii je skutečnost, že cukání často budí děti ze spánku. Důležité je, abyste zůstali v klidu, protože vaše nervozita se přenáší na dítě a dále ho znervózňuje. Pokud si uvědomíte, že jde o neškodnou záležitost a budete klidní, podaří se vám mnohem snáze uklidnit i dítě, které záškuby probudí ze spánku. Někdy se mohou záškuby objevit jako reakce na hlasité zvuky a děti, které myoklonií trpí, mají často také problémy s refluxem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (4 hlasy)
Přečtěte si také:
První pomoc pro rodiče: Naučte spát dítě samo
Spíte v posteli s batoletem: Máte mít pocity viny?
Nespavé dítě: Tipy pro klidnější noc
Rodičovské dilema: Nechat vybrečet dítě?
Děti a spánek přes den: Kdy ho můžete zrušit?