Menu
Úvod  › 

Žvýkání žvýkaček způsobuje vrásky

Osvěžují dech, pomáhají přestat kouřit, ale plastičtí chirurgové před jejich používáním varují. Podle nich totiž žvýkačky způsobují vrásky.

"Celá řada mých pacientů, kteří žvýkají pravidelně žvýkačky, má zcela specifický druh vrásek kolem úst," říká doktor Joel Schlessinger z Omahy, kterého oslovil server Msn. "Já osobně se domnívám, že je to způsobeno právě žvýkáním žvýkaček. Tato teorie sice zatím není potvrzena žádnou studií, ale na souvislost mezi žvýkáním a tvorbou určitých vrásek již upozorňuje mnoho odborníků na kosmetiku a plastickou chirurgii.

Experti se domnívají, že tvorba vrásek ze žvýkání je způsobena hned dvěma faktory. Prvním z nich je opakovaný pohyb při žvýkání, který v důsledku přetěžování svalů kolem úst stojí za vznikem vrásek a hlubokých rýh. "Domnívám se, že žvýkání podporuje nadměrnou aktivitu svalů a především vede k oslabení podpůrné tkáně pod kůží, což vede ke ztrátě elasticity pokožky a tvorbě vrásek," říká doktorka Hema Sebndaramová, expertka na plastickou chirurgii a laserové zákroky.

Ještě hůř působí žvýkání na osoby, které podstoupily kosmetický zákrok v obličeji (například botox). Účinky plastické operace a dalších kosmetických zákroků vydrží v důsledku žvýkání mnohem kratší dobu. "Náruživým žvýkáním se podkožní výplně posouvají a ničí."

Klady žvýkání

Ještě předtím, než svou zásobu žvýkaček rozdáte bezdomovcům, zabrzděte. Žvýkání totiž nemá zdaleka jen negativní důsledky. Německá studie uveřejněná v říjnu loňského roku dokázala, že žvýkání má pozitivní dopad na schopnost soustředit se. Kromě toho snižuje hladinu stresu, zvyšuje naopak bdělost a tlumí nikotinovou absenci.

Dentisté zase nenechají na žvýkání dopustit kvůli zvýšené produkci slin, které poté vyplavují zbytky jídla ze zubů. Navíc neutralizují kyselé prostředí ve vašich ústech, což může působit jako prevence proti zubnímu kazu.

Co se týká tvorby vrásek ze žvýkání. Tou by se měli zabývat především lidé, kteří si bez žvýkačky svůj život nedokáží představit a žvýkají prakticky nepřetržitě. Nárazoví konzumenti žvýkaček se této komplikace údajně bát nemusí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Prohřešky, které vám vaše pleť neodpustí
Co musíte udělat pro své nehty
Jak pečovat o pleť v každém věku
5 typů pleti: Jaký je ten váš?