Menu
Úvod  › 

Žvýkačka zůstane v žaludku sedm let, aneb největší mýty o zdraví

Jste přesvědčeni, že nejvíc tělesného tepla uniká hlavou, že cukr způsobuje hyperaktivitu, nebo že na bolest zad je nejlepší lehnout si do postele? Potom jste se stali obětí nejčastějších pověr o zdraví.

1. Nejvíc tělesného tepla uniká hlavou.

Tato pověra vznikla ze špatně provedeného armádního výzkumu, ve kterém se zkoumalo chování vojáků v extrémně chladných teplotách. Je sice pravda, že v průběhu výzkumu, odcházelo nejvíc tělesného tepla hlavou, ale nepochybně na tom měl značnou zásluhu fakt, že vojáci byli, s výjimkou hlavy, teple oblečení. Nicméně mýtus byl na světě. Ve skutečnosti, kdybyste byli celí nazí, odchází hlavou přibližně deset procent tělesného tepla a zbylých devadesát vylučuje tělo.

2. Cukr způsobuje hyperaktivitu.

Žádný s doposud provedených výzkumů nepotvrdil, že by cukr, respektive sladkosti, způsoboval či zhoršoval hyperaktivitu. I když si to řada rodičů stále myslí, tím, že svému dítěti čas od času dopřejete bonbóny, nebo čokoládu, mu na hyperaktivitu rozhodně nezaděláváte.

3. Je potřeba vypít osm sklenic vody denně.

Vznik tohoto zdravotního mýtu se datuje do roku 1945, kdy vědci tvrdili, že lidské tělo potřebuje osm sklenic tekutiny denně. Jenže do tohoto množství se počítaly i tekutiny obsažené v potravinách a další nápoje, jako například čaj. Časem se toto doporučení zdeformovalo na osm sklenic vody denně, které je však nesmyslné. Optimální množství vypitých tekutin se liší člověk od člověka i podle jednotlivých situací.

4. Žvýkačka se v těle rozkládá sedm let.

Určitě jste tuto výhrůžku slyšeli jako děti minimálně jednou, kdy vás dospělí strašili, že před polykáním žvýkaček, které údajně ve vašem trávicím systému budou ležet dalších sedm let. Tato pověra spadá do podobného okruhu mýtů, jako že když spolknete semínka z jablka, mohou vám v žaludku vyklíčit. Je sice pravda, že žvýkačku neumí lidské tělo strávit, ale proto jednoduše projde vaším systémem a zase opustí tělo.

5. Praskání klouby způsobuje artritidu.

Praskající zvuk kloubů je způsoben tím, že se při oddálení kostí zformují bublinky plynu, které vydávají praskavý zvuk. Lidí, kteří si "praskají" klouby jen tak pro potěšení, je spousta, a i když je neustále někdo varuje, že si tak zadělávají na artritidu, jde o pouhou pověru. Artritida je způsobena řadou faktorů, ale praskání kloubů mezi ně nepatří.

6. Růst zubů způsobuje horečku.

Také žijete v domnění, že když dítěti rostou zuby, je to velmi často doprovázeno horečkou? Problém je v tom, že vědci už několikrát potvrdili, že mezi horečkou a růstem dětských zubů neexistuje vůbec žádná souvislost. Pokud má váš potomek horečku, je potřeba pátrat po jiných příčinách, než je růst zubů.

7. Rakovina je neléčitelná.

I když toto tvrzení bylo ještě před třiceti lety téměř zcela pravdivé, v současné době už spadá do kategorie mýtů. Moderní léčba rakoviny je stále efektivnější, takže zatímco ještě před několika desítkami let umíralo na leukémii devadesát procent dětí, v současné době jich osmdesát procent přežije. Přesto si stále řada lidí myslí, že rakovina je neléčitelná.

8. Na bolest zad je nejlepší odpočinek v posteli.

Ačkoli se většina lidí domnívá, že jim od bolesti zad uleví odpočinek v posteli, opak je pravdou. Lidé, kteří i přes bolest zad pokračují v běžných aktivitách, se uzdraví mnohem rychleji a mají méně problémů než ti, kteří si naordinují klid na lůžku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejrozšířenější mýty o sexu
Mýty a fakta o erotických pomůckách
6 největších mýtů o cvičení
Test: Znáte mýty o zdraví?