Menu
Úvod  ›   › 

5 instantních tipů proti bolesti zad

Znají ji všichni, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Osvojte si základní tipy proti vytvalé a nezničitelné bolesti zad.

Ráno máte pocit, že nevstanete z postele, jak vás bolí záda. V práci už nevíte, jak si sednout a večer už sotva chodíte. Dopřejte svým zádům alespoň první pomoc.

1. Zvedněte se a začněte se hýbat.

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou pro své záda můžete udělat, je pravidelný pohyb. I když jde o nepopulární doporučení, věřte tomu, že bez něj to skutečně nepůjde. Pokud si denně vyšetříte alespoň půl hodiny na sportování, poděkují vám nejen vaše záda ale i zbytek těla. Je v podstatě jedno, jaký druh pohybu si vyberete, důležité je, aby se posílil váš krevní oběh a zesílily svaly kolem páteře.

2. Jděte k lékaři.

Pravidelné prohlídky u lékaře jsou pro vaše záda klíčové, ať je vám kolik chce. Ke svému praktickému lékaři byste se měli vypravit minimálně jednou do roka, abyste si byli jisti, že všechno funguje tak, jak má. Zejména pokud už bolestmi zad trpíte, rozhodně s návštěvou lékaře neotálejte.

3. Zhubněte.

Přibližně polovina Čechů trpí nadváhou. Obezita přispívá nejen k srdečním onemocněním, diabetu, vysokému krevnímu tlaku, rakovině, ale i bolesti zad. Vaše páteř je uzpůsobena k tomu, aby nesla váhu těla, ale čím víc kilogramů navíc na ní nakládáte, tím víc ji přepínáte, deformujete a ničíte. Logické je také, že čím déle je vaše páteř této nadměrné zátěži vystavena, tím horší jsou následky. Udržujte si zdravou váhu, každé kilo, které zhubnete, ubere bolesti vašich zad na intenzitě.

4. Držení těla

Hrbíte se a sedíte zhroucení na židli ve snaze ulevit svým zádovým svalům? Jenže ve skutečnosti děláte pravý opak a při špatném držením těla musí svaly pracovat mnohem více, ale bohužel je přetěžujete pouze jednostranně. Kvalitní držení těla (ať už stojíte, nebo sedíte) je nejlepší prevencí bolestí páteře.

5. Pravidelně odpočívejte.

Ve spánku dochází k regeneraci celého těla a vaše záda si při něm odpočinou. Pouze však v případě, že jim poskytnete dostatečnou odporu v podobě kvalitní matrace. Nešetřete peníze a investujte do kvality. Pokud dovolíte svému tělu, aby odpočívalo v přirozené poloze, svaly jsou relaxované a spánek vám mnohem víc osvěží.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejčastějších mýtů o bolestech zad
Bolest bederní páteře: Co by vás mělo varovat
Tipy proti bolestem zad