Menu
Úvod  › 

Zhotovení plynové přípojky není levná záležitost. Jaké jsou kroky?

Plyn je komfortní topnou komoditou, kterou chce v dnešní době vlastnit téměř každý. Vždyť topení plynem je nenáročné, jak z pohledu času, tak jakékoliv fyzické námahy.

Pokud však nemáte dovedenou přípojku ke stavebnímu pozemku nebo dokonce k domu, čeká vás nejprve zhotovení plynové přípojky. A to zrovna není triviální a levná věc.

Abyste měli představu o tom, na kolik taková přípojka vyjde a co všechno musíte podstoupit, přinášíme vám několik praktických informací.

Vyřiďte si potřebnou administrativu

Chcete-li mít plyn v domácnosti, pak počítejte s administrativními činnostmi a zemními pracemi. Nejprve začneme výčtem papírování, jež vás pravděpodobně vůbec nemine. Vyřizovat byste měli potřebné náležitosti v tomto pořadí.

  • Žádost o připojení k distribuční soustavě
  • Zhotovení projektové dokumentace - provádí se po podpisu smlouvy o připojení
  • Vyřízení stavebního povolení na příslušném stavebním úřadu

Poté se můžete pustit do budování přípojky, kterou musí samozřejmě napojit odpovědná společnost. Následně dochází ke zhotovení vnitřních instalací, vyhotovení revizní zprávy a nakonec i k uzavření smlouvy o dodávce plynu. Jak asi správně tušíte, připojit plyn není zrovna nejjednodušší záležitostí. A to jsme se ještě nedostali k cenám za přípojku.

Na kolik vyjde plynová přípojka?

Náklady na vybudování plynové přípojky se bezpochyby liší v závislosti na tom, kolik metrů zemních prací budete muset realizovat. Celkové výdaje každopádně mohou ovlivňovat i další faktory. V obecné rovině však lze zmínit několik průměrných cen za jednotlivé činnosti.

  • Inženýring a projektová dokumentace cca 10 000 Kč
  • Výkop, montáž a materiál v délce 2 metrů cca 18 000 Kč

Každý následující metr přípojky se pohybuje kolem 1 400 Kč za metr. K výsledným nákladům se tak můžete dopočítat alespoň orientačně.

Nezapomeňte na plynový kotel

Když už jsme ve výpisu výdajů spojených s budováním plynové přípojky a vůbec zavedením plynu do vaší domácnosti, neopomínejte ani na nákup plynového kotle. Bez nějž totiž jenom stěží ohřejete vodu ve své nemovitosti a vytopíte místnost na požadovanou teplotu.

Vybrat plynový kotel je už podstatně jednodušší, než zřídit přípojku. Jeho náklady se různí v závislosti na celkovém provedení a výkonu. Počítejte však s výdajem od 25 000 Kč a výše. Přesnou specifikaci vám zodpoví odpovědná osoba.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články