Menu
Úvod  › 

Žárlivost skutečně oslepuje

Žárlící ženy jednají tak, jako kdyby neviděly a neslyšely. Podle nové studie je to proto, že žárlivost ženy oslepuje.

Podle nové studie provedené vědci na University of Delaware žárlivost ženy doslova oslepuje. Studie, vedená dvěma profesory psychologie, zjistila, že žárlící ženy nejsou schopny vnímat okolí, protože jsou příliš zaslepené svými emocemi. "Pokud máte pocit, že je váš partnerský vztah ohrožený, tento pocit ovlivňuje způsob, jakým váš mozek zpracovává vizuální informace," říká pro magazín Health spoluautor studie, Steven Most.

Experimentu se zúčastnili heterosexuální páry, které vědci rozdělili a posadili k počítačům. Ženy na počítači sledovaly sérii fotografií, které byly promítány v rychlém sledu. Jejich úkolem bylo označit fotografie krajiny a ignorovat snímky násilí a úrazů.

Muži byli nejprve požádáni, aby známkovali atraktivitu fotografií krajiny, které se objevovaly na monitorech počítačů. V půlce experimentu se zadání úkolu změnilo a muži měli známkovat atraktivitu žen, jejichž fotografie viděli na obrazovkách.

Autoři zjistili, že čím větší byla žárlivost žen (které o mužském úkolu věděly), tím menší byla jejich schopnost splnit svůj úkol a vytřídit určitý typ obrázků. Tato emocionální slepota byla přítomná pouze v případě, že jejich partneři hodnotili atraktivitu ostatních žen, u hodnocení krajiny se podobný efekt neobjevil.

Vědci se nicméně domnívají, že tento oslepující efekt nemá pouze žárlivost. "Žárlivost je jen jedním z úzkostných stavů, který k tomuto důsledku vede," říká Most. "Čím silnější emoce pociťujeme, tím horší je naše schopnost zpracovávat vizuální podněty. Sociální emoce, jako žárlivost, jsou přitom nejintenzivněji pociťované."

Vědci tvrdí, že jejich závěry ukazují na sílu emocí, které ovlivňují naše vztahy s ostatními lidmi. "I když básníci a zamilovaní tvrdí, že láska je slepá, náš experiment prokázal, že žárlivost má úplně stejnou schopnost a brání mozku adekvátně zpracovávat vizuální informace."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se zbavit přítelkyně stíhačky?
Kdy žárlí ženy (a kdy muži)?
4 nebezpečné ženy v jeho životě