Menu
Úvod  › 

Překvapivé důvody, proč máte zácpu

Čokoláda, aspirin, vitamíny, nebo příliš mnoho mléčných výrobků. Vaše problémy se zácpou mohou být zapříčiněny i velmi neobvyklými důvody.

Nejspíš víte, že zácpu můžete dostat z nedostatečného pitného režimu, nedostatku pohybu, nebo nedostatečného množství vlákniny v jídelníčku. Jenže i když budete tyto zásady zdravého životního stylu dodržovat, stejně můžete mít problém s vyprázdněním. Příčin zácpy existuje totiž mnohem víc a některé z nich jsou skutečně překvapivé:

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy zpomaluje tělesný metabolismus. Zdaleka ne všichni, kteří touto poruchou trpí, musí mít nutně zácpu, ani všechny případy zácpy nemusí souviset se štítnou žlázou, ale u některých lidí tato souvislost existuje. Pokud na zácpu často trpíte, měli byste vyšetření štítné žlázy zvážit.

Léky proti bolesti

Některé léky proti bolesti mohou zácpu způsobovat. Provedené studie naznačují, že více jsou zácpou ohroženi lidé, kteří dlouhodobě užívají léky, jako jsou aspirin a ibuprofen. Někteří lékaři doporučují vzít si při dlouhodobějším užívání tohoto typu léků současně i mírné projímadlo.

Čokoláda

I když vás to možná překvapí, u některých lidí může čokoláda skutečně způsobit zácpu (stejně jako například banány nebo černý čaj). Pokud na tyto obtíže trpíte, měli byste její množství ve svém jídelníčku významně snížit.

Vitamíny

Většina vitamínu nemá na zácpu žádný vliv, ale problém můžete mít například s kalciem nebo se železem. Jestliže na zácpu trpíte, zkuste poněkud omezit příjem těchto dvou minerálů a možná se vaše potíže zlepší.

Příliš velké množství laxativ

Některá projímadla stimulují aktivitu střev. Jenže problém je v tom, že pokud je užíváte dlouhodobě a ve velkých dávkách, váš trávicí systém si na tuto stimulaci zvykne a jakoby zleniví. To znamená, že potom není schopný fungovat bez nich. O vhodné délce jejich užívání se musíte bezpodmínečně poradit se svým lékařem.

Příliš mnoho mléčných výrobků

Jídelníček bohatý na sýry, vejce a maso může významně zpomalit vaše trávení. Pomoc je v tomto případě jednoduchá; stačí jejich množství vyvážit potravinami, které jsou bohaté na vlákninu (jako je například ovoce, zelenina, nebo cereálieú.

Antidepresiva

Zácpa může být spojena i s užíváním některých antidepresiv, jako je například Prozac. Pokud mají vaše antidepresiva tento nepříjemný vedlejší efekt, poraďte se o jejich výměně s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
4 tipy na zdravější ložnici
10 věcí, které udělá sex pro vaše zdraví
Test: Znáte mýty o zdraví?
Test: Dodržujete správný pitný režim?