Menu
Úvod  › 

Nebezpečná infekce, která se šíří líbáním

Spíše se nakazíte, když se s někým líbáte, než když spolu pouze spíte. Mononukleóza je zkrátka nemocí romantiků.

Nejspíš se k vám zkazky o nemoci z líbání donesly už za éry středoškolských mejdanů, jenže teď je tato skutečnost potvrzená i seriózním výzkumem. Hlavním způsobem, kterým se přenáší mononukleóza, je skutečně líbání.

Výzkumu se zúčasnilo téměř šest stovek vysokoškolských studentů a vědci se u nich snažili zjistit, co zvyšuje riziko, že se nakazíte mononukleózou. Výsledky studie překvapily i samotné autory. Ty původně předpokládali, že mononukleózou se nakazí spíše ti lidé, kteří spolu měli sexuální styk. Nicméně ukázalo se, že pro přenos této nepříjemné infekce je mnohem zásadnější francouzské líbání. Ti respondenti, kteří se líbali s nakaženou osobou, měli zkrátka mnohem větší pravděpodobnost, že také onemocní, než když se s nakaženým "jen" vyspali a nezdržovali se

romantickou předehrou s líbáním.

Virus, který mononukleózu způsobuje, se přenáší kontaktem se slinami nakažené osoby. Kromě líbání se tedy může šířit například kašláním, kýcháním, nebo pojídáním stejného jídla. Nicméně nemoc není tak nakažlivá jako například chřipka, proto je tento způsob přenosu mnohem méně pravděpodobný, kdežto v případě líbání nastávají přímo ideální podmínky.

Pravděpodobnost, že se nakazíte, se podle vědců zvyšuje i s nevhodným životním stylem, kdy se nezdravě stravujete, máte jen málo pohybu a příliš mnoho stresu.

Celá řada lidí je působení viru vystavena ještě před dosažením dospělosti a vytvoří se u nich imunita proti němu. Typickým příznakem je bolest krku, obtížné polykání, únava, bolest hlavy, horečky, nechuť k jídlu a nateklé uzliny. Na druhou stranu u některých lidí může choroba probíhat bez jakýchkoli symptomů.

Před začátkem studie testovali vědci krevní vzorky všech studentů na protilátky proti viru, který mononukleózu způsobuje. Třiašedesát procent studentů bylo na protilátky pozitivní, což znamená, že mononukleózu někdy v minulosti prodělali. Zbývající studenti navštěvovali univerzitní kliniku každých osm týdnů po dobu tří let a podstupovali testy, které měly zjistit, zda se u nich nemoc nerozvinula.

Během této doby lékaři diagnostikovali šestašedesát studentů s mononukleózou. U devětapadesáti z nich se projevily symptomy. Příznaky sice trvaly v průměru sedmnáct dnů, nicméně nemocní byli nakažliví po dobu dalších pěti měsíců.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Líbáte své děti? Ničíte jim zdraví!
Polibky, které ji zaručeně dostanou
Kurz líbání: Co dělat a na co zapomenout
8 důvodů, proč byste se měli častěji líbat