Menu
Úvod  › 

Tipy pro rychlejší růst vlasů

Toužíte po dlouhé zářivé hřívě, ale zatím máte spíš odrostlého ježka? Inspirujte si tipy, jak podpořit a urychlit růst vlasů.

!

Budete se vdávat a potřebovala byste v několika týdnech získat o několik centimetrů delší vlasy? Potom vás zklameme, ale kromě umělých pramenů pro vás žádné řešení neexistuje. Naprosté většině lidí vyrostou vlasy o přibližně patnáct centimetrů za rok. Na druhou stranu existuje spousta užitečných tipů, jak zabránit jejich lámání, podpořit a urychlit růst, abyste za rok získala skutečně maximum z jejich možného potenciálu:

Mrtvé vlasy

Bohužel většina lidí si neuvědomuje skutečnost, že i když jsou vlasy mimořádné pevné a pružné, jakmile se jednou zlomí, vypadne, nebo se velmi poškodí, neexistuje už způsob, jak je spravit. Stávají se zkrátka shlukem mrtvých proteinů. Průměrný člověk má na hlavě přibližně sto tisíc vlasů, které rostou přibližně tempem jeden centimetr za měsíc. V okamžiku, kdy vlas vypadne, je starý přibližně dva roky.

A teď si vzpomeňte, co všechno s vámi za ty dva roky absolvoval. Byl denně vystaven znečištěnému ovzduší, výkyvům teplot, poryvům počasí, mytí, sušení, kartáčování, fénování, ošetřování chemickými přípravky, spínání do různých gumiček a sponek. Zkuste si představit nějakou průmyslově vyrobenou textilii, která by dva roky vydržela stejnou zátěž a přitom stále vypadala kvalitně. Svou péči byste proto měli soustředit na živé a nepoškozené vlasy, kterým byste se měli snažit ulehčit "životní podmínky." Se silně poškozenými a prakticky mrtvými vlasy se rozlučte, protože ty už se vám zachránit nepodaří.

Maximalizuje růstový cyklus

Vitamíny a minerály hrají hlavní roli při zdraví vašich vlasů. Jakýkoli výživový deficit vede k oslabeným, lámavým a poškozeným vlasům, či přímo k jejich vypadávání. Na vzhledu vašich vlasů se odráží i zdravotní stav celého organismu. Například snížená funkce štítné žlázy vede k suchým, matným a lámavým vlasům, zatímco nadměrná funkce téhož orgánu způsobuje nadměrně mastné vlasy.

Pokud je vaše tělo v dobré kondici a těší se dobrému zdraví, je to vidět i na vašich vlasech. Snažte se proto zásobovat organismus dostatkem vitamínů a minerálů, abyste maximalizovali svůj geneticky daný růstový potenciál vlasů. Důležité jsou zejména vitamíny B, hořčík, měď a zinek, které mají na zdraví vlasů blahodárný vliv. Nezapomínejte ani na beta-karoten, který je potřebný k růstu vlasů.

Vitamíny a minerály však samy nic nezmůžou, pokud tělu nedodáváte dostatek proteinů. Jejich nedostatek vede k oslabení vlasů a zpomalení jejich růstového cyklu. Ryby, vejce, fazole, jogurty, soja, to všechno vaší hřívě prospěje.

Instantní tipy

Pokud jste neustále ve stresu a nemáte čas se ani pořádně vyspat, neočekávejte, že vám na hlavě vyroste lví hříva. Stres totiž růst vlasů zpomaluje a nedostatek spánku má stejný účinek, protože vlasy rostou nejrychleji právě ve spánku. Růstový potenciál vlasů zabíjí také kouření, či nadbytek kofeinu.

Pokud je to trochu možné, po umytí vlasy jen jemně vysušte ručníkem a nechte je uschnout na čerstvém vzduchu bez použití fénu, který je vysouší a činí náchylnějšími k lámání. Vyvarujte si zbytečného kartáčování a česání, kterým vlasy jen polámete. Každý týden si udělejte masáž hlavy, kterou prokrvíte vlasovou pokožku a stimulujete vlasové cibulky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 kosmetických chyb, které vám přidají 10 let
Dlouhé, nebo krátké: Jaké vlasy jsou víc sexy?
Vlasy v létě: Co pro ně musíte udělat
10 kosmetických trendů, které budou v módě pořád