Menu
Úvod  › 

Proč vás sex bolí? Možné příčiny a léčba

Bolest při sexu je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se ženy potýkají. Jaké může mít příčiny a kdy je potřeba zpozornět?

Sex nemusí být vždy ohromujícím zážitkem, ale jakmile vás začne bolet, musíte okamžitě jednat. Bolest při sexu může být nejen symptomem závažnějších zdravotních obtíží, ale může vás odradit i od dalšího pokračování. S bolestí při sexu se někdy v životě setkala téměř každá žena. Co mohou tyto problémy znamenat a jak se s nimi vypořádat?

VAGINÁLNÍ BOLEST

Jde o bolest a pocit nepohodlí v průběhu pohlavního styku, obvykle se bolest týká vaginálních stěn. Jaké jsou možné příčiny?

Léky

Pokud užíváte antikoncepci nebo antihistamika, vedlejším efektem může být vysušení sliznice, jehož důsledkem je příliš intenzivní tření a bolest. Není však nutné uvažovat okamžitě o vysazení antikoncepce, protože se může jednat jen o dočasný problém, který za krátkou dobu odezní. K překonání této doby vám pomůže kvalitní lubrikant na vodní bázi. Pokud však váš problém přetrvává delší dobu, měla byste uvažovat o změně antikoncepce.

Nedostatečné vzrušení

Zejména u mladých žen může být příčinou bolesti při sexu nedostatečné vzrušení a tedy i nedostatečné zvlhčení vagíny. Soustřeďte se raději na delší předehru a váš problém by se tak měl vyřešit.

Infekce

Pokud trpíte kvasinkovou infekcí, nebo infekcí močových cest, jedním z jejich příznaků může být právě vaginální bolest při sexu. Obě z těchto zdravotních komplikací jsou v podstatě neškodné a snadno léčitelné. Je však nutné vyhledat co nejdříve odbornou pomoc a důkladně je přeléčit. Bolest, která je s nimi spojena, se objevuje zejména při hluboké průniku při sexu.

PÁNEVNÍ BOLEST

Bolest pánve při sexu není tak častá jako vaginální bolest, ale obvykle jde o závažnější problém. Neobjevuje se při vniknutí penisu do vagíny, ale spíš při hluboké penetraci. Jakmile se u vás tento zdravotní problém objeví, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Tady jsou možné příčiny:

Endometrióza

Nejčastějším příznakem endometriózy jsou sice úporné křeče, ale tato nepříjemná nemoc se může projevovat i bolestí při a po sexu. Ačkoli jde o velmi závažné onemocnění, u řady žen není nikdy diagnostikováno.

Cysta na vaječnících

Pokud pociťujete při sexu bodavou bolest na jedné straně pánve, na vině může být cysta na vaječníku. Ta se nejčastěji objevuje u žen ve věku mezi dvaceti a pětatřiceti lety a dvakrát častěji jí trpí kuřačky. Cysta může způsobit nejen závažnou infekci, ale může být příčinou i neplodnosti. Je proto potřeba navštívit co nejdříve lékaře.

Rakovina

Bohužel bolest při sexu v oblasti pánve může být i příznakem rakoviny vaječníků, dělohy, nebo děložního čípku. Jestliže trpíte pánevní bolestí při sexu, nebo nepravidelným krvácením, je potřeba, abyste co nejdříve navštívila svého lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Krvácení po styku: 9 nejčastějších příčin
Signály těla, které nesmíte podceňovat
Co musíte čekat od svého těhotného těla
6 chyb, které zhoršují vaši bolest
Proč porod tolik bolí?