Menu
Úvod  › 

Tělo po porodu: S čím musíte počítat

Těšíte se, až se zbavíte neforemného břicha a konečně si zavážete boty bez cizí pomoci. Pokud ale pošilháváte po svých starých džínách, rychle zařaďte zpátečku. Takto bude vypadat vaše tělo po porodu.

Konečně jste porodila a skončilo devítiměsíční období, kdy se obvod vašeho pasu pouze zvětšoval. Teď už se nejspíš nemůžete dočkat, až se stav vašeho těla a vzhled postavy vrátí k normálu. Pokud ale patříte k většině, můžete se s vidinou svých starých šatů pro několik dalších měsíců rozloučit.

Vaše tělo bude potřebovat velmi dlouhou dobu, než se vrátí alespoň do zdánlivě původního stavu, a i poté už vaše postava nebude stejná jako dříve. Představujeme vám vaše nové tělo.

Vaše postava a velikost

Těšíte se na to, že v porodnici necháte všechna kila, která jste nabrala v těhotenství? Některé kilogramy porodem skutečně logicky zmizí, ale v prvních měsících po porodu budete mít téměř stoprocentně pár kilo navíc. Tělo si totiž připravilo tukové zásoby na dobu, kdy budete kojit a budete potřebovat pokrýt větší kalorický výdej. Množství kilogramů, které budete mít navíc, je individuální, a závisí z valné části na tom, kolik jste přibrala v těhotenství. Jestliže jste se devět měsíců nezřízeně cpala, budete se potýkat s velkým váhovým převisem i po porodu.

K tomu, abyste v pohodě zapnula své oblíbené džíny, vám nebudou překážet jen přebytečné kilogramy, ale i povislé břicho. Břišní svaly jste v posledních devíti měsících téměř vůbec nepoužívala, takže jsou ochablé a v podstatě neexistují. Teprve až do svého programu opět začleníte cviky na břišní svaly, vaše břicho bude opět ploché. Sebelepší cviky však neudělají nic s vaší rozestoupenou pánví. Mnoho žen má po porodu o číslo nebo dvě větší velikosti právě kvůli rozestoupené pánvi.

Vlasy a pleť

Pochvalovala jste si v těhotenství, jak krásné máte vlasy a bezchybnou pleť? Tak to už je také minulost. Téměř všechny ženy znají padání vlasů po porodu. V menší či větší míře se objevuje masivní padání vlasů přibližně tři měsíce po porodu. Je tomu tak proto, že vlasy potřebují tři měsíce k tomu, aby se po velkém šoku, zátěži, či stresové události uvolnily z vlasové cibulky a vypadly. Jestliže se tedy radujete, že vám vlasy nezačaly padat hned po porodu a že se tedy této nepříjemnosti vyhnete, nemáte ještě vůbec vyhráno.

Stejně tak očekávejte rapidní zhoršení vzhledu pleti. Tělo se vyrovnává s velkými hormonálními změnami a jejich odrazem jsou i nejrůznější pupínky, mastná pleť a nečistoty. Tyto změny by se však postupem času měly samy spravit a stav vaší pleti se vrátit k normálu.

Pohlavní orgány

Pokud jste rodila klasickým způsobem, je možné, že jste při porodu prodělala nástřih hráze. Bude zapotřebí přibližně šest týdnů, než vám všechny stehy vypadnou. Většina porodnic používá k šití materiály, které se samy vstřebají a stehy vypadnou samy, tudíž není potřeba navštívit pro jejich vytažení lékaře. Několik týdnů může být také okolí jizvy oteklé a bolestivé na pohmat. I v případě, že vám ale stehy vypadnou dříve a jizva už vás nebolí, je zapotřebí zachovávat po dobu šestinedělí sexuální abstinenci. Z vašeho těla odcházejí očistky a při pohlavním styku hrozí riziko infekce. Z toho důvodu se také nedoporučuje užívat si v šestinedělí koupání ve vaně.

Nepříjemným důsledkem porodu, respektive vašeho tlačení, jsou často i hemoroidy. Je nutné zachovávat úzkostlivou hygienu, pokud možno používat po návštěvě toalety bidet nebo sprchu. Kromě klasických čípků vám mohou pomoci sedací koupele v odvaru z dubové kůry, nebo mechanické zatlačování hemoroidů. Těsně po porodu se také část žen stěžuje na inkontinenci moče, ke které dochází zejména při kýchnutí, zakašlání, smíchu a podobně. V tomto případě jsou vynikající prevencí cviky na posílení pánevního dna.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zabiják sexu: Vaše mateřství
Sex po porodu: Co byste měli vědět
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Jak zhubnout po porodu
Cvičení po porodu: Všechno, co vás zajímá